Zazwyczaj mówiąc o pierwszym modelu z kolekcji Nike Air Max, myślimy o popularnych „jedynkach” z 1987 roku. To one zapoczątkowały linię sneakersów amortyzowanych poduszkami wypełnionymi sprężonym gazem. Mało kto jednak wie, że przed ich premierą istniały już projekty znacznie bardziej zaawansowanego technicznie buta, który finalnie ukazał się dopiero… w 2015 roku. Mowa oczywiście o Nike Air Max Zero. Z jednej strony został on wymyślony jako pierwszy, z drugiej – jego konstrukcja oparta jest na doświadczeniach wielu modeli, które go poprzedziły.

Nike Air Max Zero – pionier wśród butów na poduszkach

Swoją nazwę Nike Air Max Zero zawdzięcza pierwszemu modelowi butów na poduszkach, który ukazał się w 1987 roku. Ochrzczono go jako Nike Air Max 1, a gdy niemal trzydzieści lat później powrócono do koncepcji go poprzedzającej, trzeba było wymyślić, co może być przed „jedynką”. Z oczywistych względów padło na „zero”. Był to but tak zaawansowany technologicznie, że na jego produkcję nie pozwalały ówczesne możliwości. Dlatego do jego projektu powrócono dopiero w 2015 roku.

damskie sneakersy nike air max zero

Bez Nike Air Max Zero „jedynki” nigdy nie mogłyby powstać. Wykorzystując część rozwiązań dedykowanych dla „zera”, Tinker Hatfield wymyślił sneakersy rewolucyjne na tamte czasy. W pracy inspirował się budynkiem Centrum Pompidou w Paryżu i zdecydował, że użytkownicy będą mogli z bliska przyjrzeć się temu, co znajduje się w środku buta. System amortyzacji Air zasługiwał na to, by podziwiać go w ten sposób.

 

Nike Air Max Zero – inspiracja dla kolejnych modeli

Choć Nike Air Max Zero fizycznie powstał dopiero w 2015 roku, to przez cały okres swojego niemal trzydziestoletniego „duchowego” istnienia, wpływał na kolejne modele Nike Air Max. Niektóre zastosowane w nim koncepcje wykorzystano na przykład przy projekcie Nike Air Huarache. Głównym zamysłem był sposób, w jaki sandały obejmowały pięty – tłumaczył Hatfield.

nike air max zero

 

Finalnie powrócono do koncepcji Nike Air Max Zero dopiero, gdy znaleziono jego nieukończone szkice. Padła wtedy myśl, że but wygląda niczym nowoczesna wersja Nike Air Max 1. Technologia rozwinęła się przez niespełna trzydzieści lat do tego stopnia, że w sneakersach bez problemów zastosowano planowane innowacyjne rozwiązania. Dziś są jednym z najchętniej wybieranych modeli Nike Air Max. Z jednej strony stanowią podsumowanie pewnego rozdziału życia marki, z drugiej składają hołd rewolucji, jakiej dokonała.