Urządzenie salonu nie zawsze jest łatwe. To pomieszczenie w domu musi być nie tylko wygodne. Pełni też funkcję reprezentacyjną. To właśnie tam najczęściej przyjmujemy gości i spędzamy czas w towarzystwie znajomych. Ni więc dziwnego, że staramy się, żeby domowy salon wyglądał jak najlepiej. Wiele osób kieruje się w tym przede wszystkim modą. Jakie meble są najmodniejsze w tym sezonie?

Minimalizm ciągle w modzie

Przede wszystkim w modzie ciągle jest minimalizm. W tym nurcie stawia się na prostotę i jednocześnie jak największą funkcjonalność. Najważniejszą zasadą minimalizmu jest to, że wszystkie przedmioty w domu powinny być możliwie jak najbardziej użyteczne. Dekoracje ogranicza się do minimum. Zachowanie prostoty, przy jednoczesnym wysokim poziomie estetyki i jakości mebli pozwala na uzyskanie naprawdę spektakularnego efektu. Minimalistyczny salon to taki, w którym można poczuć się dobrze i skupić na tym, co najważniejsze. W tym sezonie minimalistyczne wpływy coraz częściej łączone są z tradycyjnym wschodnim, przede wszystkim japońskim designem. Styl japandi to wyraźne odejście od popularnego w ostatnich latach skandynawskiego, chłodnego designu na rzecz cieplejszych, bardziej komfortowych rozwiązań. Modne meble do salonu w tym stylu oferowane są dziś przez większość najważniejszych projektantów i salonów meblarskich.

Drewniane meble znowu podbijają salony

Coraz częściej sięga się też po meble drewniane, które przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Nowoczesne meble do salonu wykonane z tego materiału świetnie wpisują się w założenia wspomnianego wyżej stylu japandi. Bardzo popularne jest ostatnio drewno gięte i projekty nawiązujące swoją estetyką do tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych krajów Dalekiego Wschodu.

Meble do salonu w stylu retro

Zupełnie czym innym są inspiracje stylem retro, które również są coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie najwięcej projektantów wybiera rozwiązania w stylu lat osiemdziesiątych. W takim stylu królują krzykliwe kolory i bardzo wyraźne kontrasty. Sporo używa się materiałów takich jak stal, szkło i rozmaite tworzywa syntetyczne.