Okres świąteczno-noworoczny jest wyjątkowo ciężki dla każdej z nas – nawet te z nas, które na co dzień dbają o swoją dietę muszą ustąpić przed smacznymi (choć często niezdrowymi) potrawami, podawanymi w zdecydowanie zbyt dużych porcjach. Warto wejść w nowy rok z dietą, która oczyści wątrobę i pozwoli jej pracować ze stuprocentową sprawnością.

Czy jest się czego bać?

Wydawać by się mogło, że wątroba poradzi sobie ze wszystkimi uszkodzeniami. Jest jedynym organem, który potrafi się zregenerować nawet po poważnym uszkodzeniu (przy przeszczepie rodzinnym odcina się do ¼ wątroby, a wspomniany brak w ciągu kilku miesięcy się w pełni zregeneruje!), czy więc wymaga tak szczególnej opieki? Niestety, tak. Bowiem o ile uszkodzenia potrafią się zregenerować, o tyle nadmierna ilość tłuszczu i toksyn ograniczają sprawność wątroby, uniemożliwiając jej prawidłową pracę. Dlatego właśnie tak ważne jest, by o swoją wątrobę zadbać zanim zacznie szwankować. Sprawdź przy okazji, co najbardziej szkodzi wątrobie.

Jak oczyścić przeciążoną wątrobę?

Jeśli często czujesz się zmęczona, masz podwyższone ciśnienie krwi, masz wolniejszą niż zazwyczaj przemianę materii, Twoja alergia ostatnio się nasiliła, masz zimne, wilgotne ciało i skórę rąk – to znak, że Twoja wątroba zaczyna sobie nie radzić z ilością toksyn w organizmie.

Pomocna w takiej sytuacji jest dieta oczyszczająca. Przez 8 tygodni powinnaś przestawić swój styl odżywiania na łagodniejsze, lżejsze tory – choć może to brzmieć przerażająco, to w praktyce nawet nie zauważysz różnicy, za to odczuje ją wątroba.

Dieta odtruwająca wątrobę krok po kroku

W czasie 8 tygodni stosowania diety staraj się jeść 5-6 mniejszych posiłków zamiast 3 większych. Zadbaj o to, by poszczególne składniki były jak najmniej przetworzone – co się tylko da jedz na surowo, pozostałe składniki gotuj na parze lub w niewielkiej ilości wody. Unikaj smażenia, stawiaj na duszenie na wodzie i ewentualnie pieczenie w folii.

W ramach diety powinnaś wyeliminować nabiał, słodycze, pieczywo pszenne, czerwone mięso, grzyby oraz kawę i alkohol – nawet mocna herbata jest niewskazana. W zamian postaw przede wszystkim na warzywa pod wszelkimi postaciami, nasiona, ciemne pieczywo, świeże ryby i dużą ilość soków warzywnych (niesłodzonych). Miej przy tym na uwadze, że pierwsze 2 tygodnie diety powinny służyć wdrożeniu się w nowy jadłospis, nie musisz z dnia na dzień odcinać się od wszystkiego.

Po zakończeniu diety – utrzymaj zdrowe nawyki

Przeprowadzenie 8-tygodniowej kuracji powinno oczyścić wątrobę, jednak to nie oznacza, że powinnaś wrócić do starych nawyków. Regularnie pij sok z żurawin i jabłek, włącz do diety ostropest plamisty (wspomaga pracę wątroby), możesz także sięgnąć po jeden z suplementów diety wspomagających pracę wątroby, na przykład Hepatil.

Ponieważ wątroba najprężniej działa w nocy, dzień staraj się kończyć miksturą z soku grejpfrutowego zmiksowanego z 2 łyżkami oliwy. Wypij ją i połóż się do łóżka z termoforem przyłożonym do prawego boku. Po 9 dniach diety zrób 5 dni przerwy, przeprowadzenie 4 takich cykli na długo oczyści wątrobę.