Pies, jak chyba żadne inne zwierzę, przywiązuje się do swojego właściciela, obdarza go ogromnym, niemalże bezwarunkowym uczuciem. To cudowne doświadczenie sprawia, że czworonóg, dla swego właściciela staje się prawdziwym towarzyszem i przyjacielem. Nie wolno jednak zapomnieć, że pies to też odpowiedzialność.

Decydując się na wprowadzenie psa do domu pamiętać trzeba, że zapraszamy do niego żyjącą istotę, o jakimś charakterze, o konkretnych potrzebach, czy wymaganiach. Warto się nad tym zastanowić, bo pies to nie zabawka.

Przede wszystkim – czas

Pies przede wszystkim wymaga czasu. Długie spacery, wspólne zabawy w domu, czy na dworze, pieszczoty, szczotkowanie – to tylko kilka z licznych czynności, jakie stają się codziennością każdego psiego właściciela. Ich realizacja wymaga czasu i zaangażowania.

Dobrym przykładem jest już samo wychowanie psa. Potrzeba sporo atencji i spokoju na nauczenie czworonoga reakcji na niektóre komendy, czy generalnej współpracy z właścicielem. Coraz częściej podkreśla się bowiem, że pozytywne wychowanie psa przynosi lepsze rezultaty zarówno dla właściciela, jak i samego zwierzaka. Warto też pamiętać, że chcąc zgłębić wiedzę i uzyskać konkretne umiejętności na temat wychowania psa, również należy poświęcić czas na naukę.

Zaplecze

Zadbanie o psie sprzęty w domu, w którym ma zamieszkać pies to kolejny temat, któremu należy poświęcić trochę uwagi i, oczywiście, czasu. Dzięki temu wybrać można między innymi dobrze dostosowaną do rasy i masy karmę, miski, czy zabawki. Istotnym elementem jest też prawidłowo dobrane legowisko dla psa. Musi ono mieć odpowiednią wielkość, aby psu było w nim wygodnie i komfortowo. Dobrze też, by łatwo można było je czyścić, bądź prać. Inną, ale dla wielu ważną, kwestią jest sam design legowiska.

Dom

Być może to sprawa prozaiczna, niemniej jednak utrzymanie czystości w domu, w którym mieszka pies wymaga więcej czasu i pracy. Wydaje się to oczywiste, okazuje się jednak, że wielu przyszłych psich właścicieli w ogóle o tym nie myśli. Faktem natomiast jest , że wiecznie gubiona przez czworonoga sierść, czy nanoszony na łapach piasek sprawia, że sprzątanie domu z psem to nie lada wyzwanie i warto zawczasu dobrze się do niego przygotować.

Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka – wierny i oddany towarzysz. Zwróci w dwójnasób uczucie, którym zostanie obdarowany przez swojego właściciela. Niemniej jednak to też obowiązek i ogromna odpowiedzialność, o czym decydując się na psa nie wolno zapomnieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj