Odchudzanie zwykle kojarzy się nam wszystkim z bardzo długim i żmudnym procesem. Często postrzegamy je, jako konieczność rezygnacji z wielu ulubionych produktów czy nawyków żywieniowych. Decydując się na odchudzanie odpowiedzi na większość pytań szukamy w sieci. Najczęściej pojawiające się pytania to: jak schudnąć w tydzień?, jak schudnąć łatwo, skutecznie i długotrwale?.

W przypadku pierwszego zapytania odpowiedź jest bardzo trudna. Osoby zajmujące się komponowaniem diet jasno wskazują na to, że proces odchudzania nie odbywa się w mgnieniu oka, czy na pstryknięcie palcem. Pierwsze efekty pojawiają się po kilkunastu dniach lub paru tygodniach, a nieraz w ogóle. Dzieje się tak z powodu nie przestrzegania nakazów związanych ze sposobem przyjmowania posiłków oraz rodzajem spożywanych produktów. W tydzień nie jesteśmy w stanie osiągnąć zbyt wiele. Mordercze treningi i surowa dieta owszem, przyniosą efekty, ale zapewne nie tak duże, jakich oczekujemy.

Pierwszy tydzień odchudzania jest jednak bardzo ważny. Ma na celu:

  • zdobycie odpowiednich nawyków żywieniowych,
  • sporządzenie prawidłowego bilansu energetycznego
  • likwidację złych nawyków takich jak np. spożywanie pustych kalorii (mianem tym określane są kalorie dostarczane do organizmu pomiędzy posiłkami: batonik, czekoladka czy też szybki hamburger).

Musimy uświadomić sobie, jaka jest szkodliwość poszczególnych produktów oraz zastąpić je w bilansie energetycznym zdrowymi odpowiednikami. Już od samego początku w diecie zrezygnujmy z potraw smażonych na rzecz gotowanych. Wprowadźmy posiłki składające się wyłącznie z warzyw, nie unikajmy także owoców. Szczególnie wskazane są jabłka. Nie dość, że są bardzo smaczne i zapychają szybko nasz żołądek to na dodatek poprawiają przemianę materii. W przypadku obfitych posiłków w godzinę po ich spożyciu zaleca się zjedzenie nabiału w formie kefiru czy jogurtu. Duża ilość węglowodanów pomoże organizmowi w szybszym jego strawieniu. Decydując się na odchudzanie pamiętajmy o rozwadze. Nie przesadzajmy z ilością zrzucanych kilogramów chcąc uniknąć problemów zdrowotnych.

Autor
Dietetyk Kraków – powrotdonatury.com.pl

Źródło: Odchudzanie w tydzień. Czy to możliwe? – p2004