Zastanawiasz się nad kupnem nowego odkurzacza? A może chcesz komuś podarować taki sprzęt w prezencie? Sprawdź, jakie odkurzacze są obecnie dostępne na rynku i który będzie najlepiej pasować do twoich potrzeb.

W sklepach znajdziesz dwa typu odkurzaczy: klasyczne oraz cyklonowe, czyli bezworkowe. Producenci zachwalają ten drugi typ jako bardziej ekologiczny, odpowiedni dla alergików i wygodniejszy w użyciu. Podczas jego eksploatacji nie ma potrzeby wymiany papierowego worka na nowy. Jakie są wady i zalety tych urządzeń nowej generacji?

Cyklonowy, czyli przyjazny alergikom

Jak działa odkurzacz bezworkowy? Zasysa on powietrze wraz z zanieczyszczeniami dzięki ogromnej sile odśrodkowej. Kurz i śmieci trafiają do pojemnika odkurzacza, a ten mimo braku worka wypuszcza czyste powietrze. Poziom zapełnienia pojemnika nie ma wpływu na jego moc ssącą. Zebrane zanieczyszczenia należy następnie wysypać prosto do śmietnika, natomiast pojemnik warto każdorazowo umyć. Pomoże to zachować urządzenie w czystości i dobrym stanie.

Jak widać, bezworkowe odkurzanie ma wady i zalety, gdyż nie dla każdego konieczność każdorazowego mycia maszyny jest wartościowym udogodnieniem. Jest to jednak gwarancja utrzymania wolnego od kurzu domu, co ma ogromne znaczenie, jeśli mieszka w nim alergik.

Jak wybrać odpowiedni model?

Najpopularniejsze w minionym miesiącu według rankingu sprzedaży sklepów online były bezworkowe odkurzacze Samsung VCC47E1 oraz Amica Bagio VM 3021. Oba będą doskonałym narzędziem do sprzątania dzięki dużej mocy ssącej. Podczas wyboru odpowiedniego modelu zwracaj uwagę nie tylko na jego popularność, ale też inne parametry.

Jeśli masz problemy z kręgosłupem upewnij się, że twój odkurzacz automatyczny będzie lekki i podczas sprzątania nie będziesz musiała się schylać (na przykład odkurzacze Samsung typu handstick). Zwróć także uwagę na dodatkowe funkcje, na przykład prania dywanów (Zelmer Aquawelt Plus). Postaw na takie modele, które mają jak najwyższą klasę energetyczną. Możesz także rozważyć zakup bardzo wygodnych w użyciu odkurzaczy samojezdnych (na przykład odkurzacze automatyczne, bezworkowe SamsungVR20J9040WG albo Klarstein Cleanhero).

A może klasyczny odkurzacz?

Jeśli nie jesteś przekonana do cyklonowych lub samojezdnych odkurzaczy, możesz postawić na klasyczny model z workiem. Takie rozwiązanie także nie jest pozbawione zalet, ponieważ te maszyny są często lżejsze i znacznie tańsze. W sklepach znajdziesz bardzo wiele atrakcyjnych cenowo urządzeń o doskonałych parametrach. Z ich pomocą również posprzątasz mieszkanie, jednak pamiętaj, aby zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Ważne są także dodatkowe funkcje, dostępność i koszt worków wymiennych a także dodane do zestawu końcówki czyszczące. Nie bez znaczenia będzie także klasa energetyczna i moc ssąca urządzenia.