Nowoczesne odkurzacze mogą nie tylko odkurzać podłogę, ale też uprać dywan czy wyczyścić zasłonę. Najprostszy podział urządzeń dzieli je na modele workowe i bezworkowe. Zobacz, na czym polega ich działanie i wybierz najlepszy odkurzacz dla siebie.

Odkurzacz workowy

Maksymalna moc silnika odkurzacza to 1600 W. Oprócz niej ważna jest również siła ssąca i system filtracji. W odkurzaczu tradycyjnym wciągane zabrudzenia trafiają do worka w środku urządzenia. Przy zakupie zwróć uwagę na rodzaje worków, jakie można w nich stosować – papierowe lub tekstylne. Odkurzacz, w których znajduje się worek stały, musisz systematycznie opróżniać z zasysanych zanieczyszczeń. Tego rodzaju rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku osób uczulonych na roztocza – wymiana takiego worka jest uciążliwa i naraża na reakcję alergiczną. Worek z włókniny trzeba dodatkowo wytrzepać. Zdolność filtracji takiego wkładu z czasem spada, co przekłada się na mniej efektywną pracę urządzenia.

Odkurzacz z workiem wymiennym

Większość odkurzaczy ma jednorazowe worki z papieru lub włókniny, wówczas konieczne jest ich regularne wymienianie. To rozwiązanie jest praktyczniejsze, a koszty wkładów nie są wysokie. Trzeba pamiętać o systematycznym wymienianiu worków, ponieważ zapełniony wkład obniża sprawność odkurzacza.

euro wp odkurzacz workowy czy bezworkowy wybieramy odkurzacz do domu 3

Odkurzacz bezworkowy

Urządzenia bez worków są wygodniejsze – nie musisz pamiętać o regularnej wymianie wkładów. Ich eksploatacja jest tańsza, bo nie trzeba dokupować dodatkowych akcesoriów wymiennych. Zanieczyszczania są zasysane do specjalnego pojemnika. System wprawia zawartość, czyli cząsteczki kurzu, piasek czy sierść zwierząt w ruch wirowy. Zaletą takiego odkurzacza jest to, że stopień napełnienia pojemnika nie wpływa na jakość pracy urządzenia, a wydmuchiwane powietrze zawiera minimalną ilość zabrudzonych cząsteczek. Gdy pojemnik na zanieczyszczenia jest pełen, łatwo go opróżnisz i umyjesz – najczęściej trzeba robić to po każdym sprzątaniu, co ma też zalety, ponieważ sprzątanie jest bardziej higieniczne. Pełne informacje i dobry ranking odkurzaczy bez worków znajdziesz na tej stronie.

Odkurzacz z filtrem wodnym

W ofercie sklepów znajdziemy również odkurzacze z filtrem wodnym, które są odpowiednie dla alergików. Takie odkurzacze posiadają dodatkowy zbiornik na wodę. Mogą działać „na sucho” lub na mokro, więc wykorzystasz go nie tylko do codziennego zbierania kurzu z podłogi, ale też do prania dywanów czy tapicerki. Niektóre odkurzacze parowe z filtrem wodnym można wykorzystać do mycia płytek ceramicznych, okien czy luster – bez tworzenia na ich powierzchni śladów i zacieków.

euro wp odkurzacz workowy czy bezworkowy wybieramy odkurzacz do domu 2

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

Warto zwrócić uwagę na dołączone do odkurzacza końcówki – elektroszczotka ułatwi Ci dokładne czyszczenie dywanów. Niektóre odkurzacze mają funkcje zbierania sierści z wykładziny i tapicerki, co docenią szczególnie właściciele czworonogów. Zwróć uwagę na jakość filtrów – warto wybierać odkurzacze z filtrami HEPA lub wodnymi. Ważny jest też ciężar urządzenia, który wpływa na komfort sprzątania. Im urządzenie lżejsze, tym łatwiej go podnieść i np. wnieść na piętro domu.