Chyba każdy z nas ma mebel, do którego czuje sentyment i ciężko mu się z nim rozstać. Może to być szafka odziedziczona po babci, komoda czy też stół, który kojarzy się ze wspólnymi obiadami. Otaczające nas przedmioty mają swoje dusze i często trudno nam się z nimi rozstać, gdy wymagają wymiany. Starsze meble, które straciły na wyglądzie mogą ponownie zachwycać, jeśli tylko poświęcisz im chwilę i zamiast kupować nowe, odświeżysz te tak przez Ciebie lubiane. To wcale nie jest trudne!

toaletka po

Odnawianie mebli – czy to chwilowy trend?

Moda dosięga każdej sfery życia – także mebli, w końcu są one dla mieszkania tym czym dla ludzi są ubrania. Jeśli coś lubimy nosić trudno nam się tego pozbyć, dokładamy wszelkich starań, aby przywrócić mu dawny wygląd. Czynimy to głównie z pobudek emocjonalnych – bo to przecież nasz ulubiony sweter lub praktycznych – bo jest dobrze uszyty, z dobrego materiału i w sumie po małym liftingu nadaje się do użycia. W ostatnich latach obserwujemy swoisty trend na odnawianie mebli.

W mediach znane blogerki wnętrzarskie uczą nas jak przemalować meblościankę, jak przearanżować przestrzeń wykorzystując odnowione meble. Jednak odnawianie mebli nie powinno być rozpatrywane w kategoriach mody, bo oznaczałoby to, że niedługo zostanie wyparte przez jakąś nową. Odnawianie mebli to coś więcej niż chwilowy trend, to swego rodzaju podejście do otaczających nas przedmiotów. Stanowią one część naszego życia, upiększają nasze otoczenie, a dzięki nowoczesnym materiałom służącym do renowacji mogą służyć nam przez długi czas w odmienionej wersji.

14433122 1168292869883202 4448331125692767633 n

Renowacja mebli dla laików

Odnowienie starego mebla to zadanie dla pasjonatów, profesjonalistów znających się na temacie farb, lakierów, materiałów – nic bardziej mylnego. Oczywiście, nie każdy znajdzie w sobie wystarczająco zapału, aby się tym zająć, jednak przy odrobinie dobrej chęci oraz wolnej chwili każdy może uczynić ze starej szafki zupełnie nowy mebel. Może okazać się to także dobra zabawą i efektywnie wykorzystanym wolnym czasem. Oto kilka podstawowych kroków:

  • Zanim przystąpimy do pracy nad renowacją mebla musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy go używać. Ta decyzja wpłynie na wybór sposobu zabarwienia drewna. Ważne jest także powiedzenie sobie na jakim efekcie nam zależy – czy chcemy, aby drewno było satynowe, czy może mają być widoczne słoje?
  • W przypadku mebli lakierowanych przed przystąpieniem do głównego malowania należy najpierw przygotować drewno (chyba, że używamy farb kredowych np. Pure&Original, które można kłaść na odtłuszczony mebel). Warstwę lakieru należy zdjąć lub zmatowić. W pozbyciu się starego lakieru pomoże nam skrobak ciesielski, który kupić można w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Kiedy już pozbędziemy się lakieru, powierzchnię trzeba wygładzić papierem ściernym. Należy pamiętać, aby kierować ruch wzdłuż usłojenia drewna, w innym przypadku na drewnie utworzą się nieestetyczne rysy. Tak przygotowany mebel wycieramy na końcu mokrą szmatką, a po całkowitym wysuszeniu nakładamy farbę do drewna.
  • Do odnowienia mebla możemy użyć różnych materiałów np. wosku, oleju, bejcy, lakieru. Aby nadać piękny kolor sięgnijmy po farby przeznaczone do mebli, dzięki nim możemy przemalować mebel i odświeżyć przestrzeń. Szczególnie polecane są farby kredowe, można ich używać na wielu powierzchniach, w tym na meblach lakierowanych, z MDF czy pokrytych fornirem, a co najważniejsze wystarczy, że przed pomalowaniem jedynie odtłuścisz mebel.
  • Przykładem takich farb jest kolekcja farb Pure&Original, które potrafią całkowicie zmienić klimat wnętrza. Te profesjonalne farby wysokiej jakości zawierają tylko naturalne barwniki. Produkowane są od ponad 50 lat w tym samym zakładzie w Belgii, zgodnie z najwyższymi standardami jakości i rzemiosła. Farbami Pure&Original możesz zmienić kolor nie tylko mebla, ale także ścian, podłóg, nadają się także do użycia na zewnątrz. Bogata paleta 124 kolorów pozwala wybrać każdemu barwę zgodną z oczekiwaniami oraz dostosować mebel do koncepcji kolorystycznej przestrzeni. Poza farbami kredowymi dzięki któremu uzyskamy efekt matu, do wybory mamy także farby wapienne, w 100% mineralne z naturalnymi pigmentami również w szerokiej palecie barw oraz produkty do wcześniejszej i późniejszej obróbki powierzchni. W gamie produktowej są wiec preparaty gruntujące i uszczelniacze a także woski i lakiery.

povoorjaar 1938

Aby nadać przestrzeni nowego charakteru nie musisz inwestować w nowe meble. Odnowienie starych mebli nie wymaga specjalnego kursu, a daje sporo satysfakcji i przede wszystkim wiele możliwości. Wykorzystując farby kredowe Pure&Original samodzielnie możesz pomalować meble na kolor zgodny z Twoją koncepcją przestrzeni.

Firma Brush by MacDonald Wlodarski
w dn. 6.11.2016 zaprasza Was na warsztaty pt. „Jak Malować? kredowymi, lateksowymi, akrylowymi, mlecznymi” godz. 10.30 – 17.00 ul. Pilsudskiego 3, 05-510 Konstancin-Jeziorna.

Szczegóły wydarzenia na Facebooku