Wydaje ci się, że noszenie okularów przeciwsłonecznych zimą to tylko zwykła fanaberia? Nic bardziej mylnego. Gdy temperatura spada poniżej zera, nasze oczy są narażone na niebezpieczne promieniowanie słoneczne w takim samym stopniu, jak wówczas, gdy wygrzewamy się na plaży. Dowiedz się, jak dbać o swój wzrok w czasie zimy.

Chroń oczy również zimą

Latem nikt z nas nie zastanawia się, dlaczego należy zakładać okulary przeciwsłoneczne. Odpowiednio dobrane szkła zapewniają nam komfort i przynoszą ulgę, gdy promienie słoneczne są zbyt uciążliwe. Sytuacja zmienia się zimą. Eksperci przekonują, że „zimowe” słońce może być znacznie bardziej niebezpieczne niż te, które świeci latem. Dlaczego? Powód jest prosty. Oprócz promieniowania widzialnego nasze oczy wchłaniają wówczas dodatkowe 85 proc. promieniowania odbitego od śniegu. Najprostszym sposobem, aby chronić wzrok w trakcie długich, zimowych spacerów, czy jazdy samochodem po zaśnieżonych ulicach, jest noszenie okularów przeciwsłonecznych.

gold sunglasses with eyeballs

Wybieraj najwyższą jakość

Nie bez przyczyny mówi się, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Z tego powodu powinniśmy dbać o nasze oczy przez cały rok i wybierać szkła przeciwsłoneczne spełniające najwyższe standardy. Przede wszystkim sprawdźmy, czy okulary zostały wyposażone w filtr UV. Kupując szkła w renomowanych salonach lub sklepach internetowych, możemy mieć pewność, że wszystkie dostępne w nich okulary posiadają filtr. Następną rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest kategoria soczewek (określana w skali od 0 do 4). Wartość ta mówi nam, w jakim stopniu szkła przepuszczają promienie słoneczne. W czasie zimy optymalne będą soczewki z numerem 2 lub 3, które przepuszczają od 8 do 43 proc. światła i mogą być noszone w czasie prowadzenia samochodu. Pamiętajmy, że ultrafiolet może się przedostawać nawet przez zachmurzone niebo, dlatego okulary warto zakładać nawet w mniej słoneczne dni.

Okulary przeciwsłoneczne na stoku

Na szczególnie wysokie ryzyko związane z nadmiernym promieniowaniem słonecznym w czasie zimy są narażone osoby przebywające na stoku. Ostre słońce oraz gruba warstwa śniegu, od której odbijają się promienie, mogą spowodować uszkodzenia zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej warstwy oka. Profesjonalne szkła przeciwsłoneczne powinny więc stanowić niezbędny atrybut wszystkich miłośników zimowego szaleństwa. Salony optyczne mają w swojej ofercie szkła dedykowane sportowcom, które sprawdzą się doskonale w czasie jazdy na nartach lub snowboardzie. Okulary turystyczne lub lodowcowe wyróżniają się doskonałą jakością szkieł, ale co równie istotne są lekkie, odporne na zarysowania i stłuczenia oraz wyprofilowane w taki sposób, aby można było swobodnie się w nich poruszać.

sunglasses 448710 960 720

Okulary do zadań specjalnych

Jeśli szukamy szkieł na zimowy wypad w góry, warto wybrać te, które posiadają filtr absorbujący ponad 90% światła. Pamiętajmy jednak, że są to szkła, których nie wolno zakładać w trakcie prowadzenia pojazdu, będą jednak najlepsze do zjazdów z dużych wysokości. Zwróćmy także uwagę, czy oprawa posiada elastyczne zauszniki oraz czy materiał, z którego zostały wykonane okulary, jest wystarczająco lekki i wytrzymały. Na koniec upewnijmy się, czy kolor szkieł pozwoli nam na komfortowy wypoczynek w górach. Najbardziej uniwersalne będą soczewki szare, które nie zniekształcają kolorów i pozwalają zachować właściwy kontrast widzianego obrazu. W przypadku dużego zachmurzenia i mgieł dużo lepszym rozwiązaniem będą szkła w kolorze pomarańczowym.

Więcej informacji na stronie http://czteryoczy.pl/okulary-przeciwsloneczne