Jest to piękne święto obchodzone na cześć wszystkich Mam. W Polsce przypada na 26 maja. W tym czasie dzieci wręczają swoim Mamom kwiaty, czekoladki, prezenty oraz dziękują za dane im życie i opiekę.

Pochodzenie Dnia Matki

Geneza tego święta ma swoje początki w starożytnym Rzymie i Grecji.  Wówczas wznoszono cześć Matką-Boginią, które uważane były za osoby zapewniające opiekę nad światem. Święto to było również obchodzone w XVII wiecznej Anglii. Jednakże w początkowej postaci było świętem religijnym. We współczesnej formie zaczęto je obchodzić dopiero po II wojnie światowej. W zasadzie podwalin dzisiejszej tradycji można szukać dopiero w historii Stanów Zjednoczonych. W XIX wieku o święta matek walczyły Ann Maria Reeves Jarvis, która promowała Dzień Matczynej Pracy oraz Julia Ward Howe promująca Dzień Matek dla Pokoju. W 1905 Dzień Matki został ustanowiony dzięki córce Ann Jarvis. W roku 1914 Kongres USA uznał to święto za narodowe i jego obchody przypisał na drugą niedzielę maja. W 1923 roku po raz pierwszy świętowano Dzień Matki w Polsce.

Kiedy świętuje się Dzień Matki w innych krajach?

Najwięcej krajów obchodzi to święto w drugą niedzielę maja. Zaliczamy do nich m.in.: Austrię, Brazylię, Chiny, Chorwację, Czechy, Danię, Niemcy, Grecję, Japonię, Holandię, Słowację, Szwajcarię, Turcję, Ukrainę, Stany Zjednoczone, Włoch. W wielu krajach (m.in. Bułgaria, Czarnogóra, Rosja) Dzień Matki jest świętem obchodzonych 8 marca, wraz z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Poza tymi datami są też inne terminy świętowania Dnia Mamy np. 3 marca w Gruzji, 21 marca w Egipcie, 25 marca w Słowenii, 10 maja w Meksyku, 22 grudnia w Indonezji itd.

Jak obchodzimy Dzień Matki?

Współcześnie najważniejszą częścią obchodów Dnia Matki jest obdarowywanie Mam prezentami i składanie podziękowań za trud opieki i wychowania.  Do najbardziej popularnych upominków zaliczamy: kwiaty, czekoladki, kartki z życzeniami lub laurki i prezenty samodzielnie zrobione przez dzieci. Oczywiście poszczególne kraje mają swoje małe zwyczaje na obchody tego dnia. Ciekawym przykładem są Włochy. Podczas Dnia Matki piecze się tam ciasteczka w kształcie serc, a potem daje je Mamom. We Francji zamiast kwiatów obdarowuje się Mamy własnymi wypiekami, wręcza się także czekoladki, wina i francuskie sery. W Kanadzie zaś niedopuszczalne jest złożenie tylko skromnych życzeń. Jako, że jest to bardzo hucznie obchodzone święto uważa się, że cały ten dzień trzeba spędzić w towarzystwie Mam.

Prezent dla Mamy

W Polsce poza obdarowywaniem Mam życzeniami, kwiatami i innymi prezentami, nie ma jakiegoś zwyczaju zarezerwowanego tylko na ten dzień. Coraz bardziej popularne staje się zabieranie Mam na kolacje, koncerty i innego tego typu wyjścia. Ważne jest także, aby dać Mamie wyjątkowy prezent, który sprawi jej przyjemność. Dla większości Mam nie liczą się fundusze przeznaczone na podarunek, liczy się to, czy jest on dany od serca i przeznaczony specjalnie dla niej. Dlatego też sprawdzają się personalizowane prezenty. Szeroki wybór upominków, a przede wszystkim ciekawy prezent na dzień matki, możemy znaleźć na stronie internetowej sklepu MyGiftDna.