Aranżując przestrzeń wokół domu, koncentrujemy się zazwyczaj na wygodnej strefie wypoczynkowej oraz ogrodowej roślinności. Sprawę oświetlania natomiast zostawiamy na sam koniec lub całkowicie ją pomijamy. Tymczasem jest to niezwykle istotny aspekt, który wpływa nie tylko na komfort użytkowników, ale również ich bezpieczeństwo. Dlaczego oświetlenie przydomowych ogródków jest takie ważne?

By odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy wyobrazić sobie, że musimy po zmroku otworzyć drzwi niespodziewanym gościom. Albo, że postanowiliśmy wieczorem pomajsterkować, ale niezbędne narzędzia znajdują się w oddalonym od domu budynku gospodarczym. Takich scenariuszy można ułożyć wiele. Zamiast czekać na ich spełnienie, warto zawczasu zadbać o oświetlenie posesji.

Komfortowe miejsce do wypoczynku

Aranżując przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku, nie możemy ograniczać się do wyboru mebli ogrodowych. Bardzo istotne ze względów praktycznych jest też oświetlenie takiej przestrzeni. Dzięki temu spotykający się w ogrodzie domownicy oraz ich goście będą mogli spędzać czas na świeżym powietrzu nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku. To natomiast najszybciej docenimy w okresie letnich upałów, gdy przyjemnym, rześkim powietrzem będziemy mogli odetchnąć dopiero po zachodzie słońca.

Bezpieczny azyl

Na terenie posesji większość z nas chce się czuć tak samo bezpiecznie, jak we własnym domu. Nic zatem dziwnego, że zależy nam na dobrym oświetleniu najbardziej newralgicznych części nieruchomości oraz zakamarków, które wieczorem mogą wydawać się nieprzystępne i mało przyjazne. Oświetlona posesja poprawia nasze bezpieczeństwo nie tylko pozornie. Warto pamiętać, że bardzo często naprawdę odstrasza potencjalnych intruzów i włamywaczy przed wtargnięciem na jej teren.

Poruszanie się po zmroku

O bezpieczeństwie możemy mówić też w zupełnie innym kontekście. Przemieszczanie się po nieoświetlonej działce może powodować wiele zagrożeń. Wystarczy chwila nieuwagi, by potknięcie się o kamień lub wystający konar skończyło się tragicznie. Zwracamy na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy po terenie nieruchomości poruszają się osoby starsze lub małe dzieci. Jednak bezpieczeństwo to sprawa kluczowa również dla dorosłych użytkowników każdej posesji.

Efektownie oświetlony budynek

Zamontowane na elewacji oświetlenie sprawia, że po zmroku budynek wygląda zdecydowanie bardziej atrakcyjnie. Kinkiety zewnętrze mogą mieć różną formę, o czym łatwo przekonać się, odwiedzając stronę Lampy.it. Ich szeroki wybór sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie model, który wpisze się w jego potrzeby i oczekiwania. To natomiast pozwoli dostosować oświetlenie do stylistyki budynku. Zewnętrzne oprawy można montować na wszystkich ścianach budynku albo wyłącznie na tych, które stanowią jego część reprezentacyjną. W niektórych przypadkach takie lampy wykorzystuje się też jako funkcjonalne oświetlenie tarasu albo strefy wejścia.

Oświetlenie podjazdu i wejścia do domu

Niezwykle istotne jest również zaplanowanie oświetlenia w okolicy wejścia do domu oraz na podjeździe. To właśnie ta część posesji bywa najintensywniej użytkowana po zmroku w okresie zimowym, czyli wtedy, gdy słońce zachodzi stosunkowo wcześnie. Wracając z pracy do domu, oczekujemy, że z łatwością zaparkujemy samochód przed domem albo trafimy kluczem do zamka w drzwiach. Zamontowane w strefie wejścia oświetlenie z pewnością to ułatwi.

Pytanie nie powinno brzmieć: czy warto montować oświetlenie zewnętrzne wokół domu, ale raczej, ile opraw należy wybrać i gdzie je zamontować. Pamiętajmy, że oświetlenie zewnętrzne znacznie poprawia funkcjonalność ogrodu i wpływa na komfort użytkowników.