Chcesz zaoszczędzić parę groszy, a przy tym nie odmawiać sobie wszystkiego na każdym kroku? Musisz się tego nauczyć. Specjaliści od finansów twierdzą, że każdy może odłożyć coś ze swoich zarobków, ale trzeba nauczyć się świadomego wydawania pieniędzy.

Wyznacz sobie cel oszczędzania, a będzie Ci łatwiej się zmobilizować.

Zachowaj rozsądek

Oczywiście najwięcej możesz zaoszczędzić kupując tanio. Ale jak to zrobić? Przecież po ośmiu godzinach pracy nie będziesz biegać po wszystkich sklepach i porównywać ceny. W takim razie przygotuj sobie zestawienie wydatków. Takie zestawienie pokaże Ci produkty, które kupujesz najczęściej, wówczas możesz sprawdzić gdzie kupisz je najtaniej. Zacznij od sprawdzenia sklepów, które znajdują się najbliżej i wybierz najtańszy. Nawet jak ceny będą minimalnie wyższe niż w supermarkecie przekalkuluj dojazd- paliwo oraz stracony czas na dojazdy, stanie w korkach i w kolejce do kasy.

Posiłek w domu

Często w pracy zastanawiasz się co dzisiaj zamówisz do jedzenia. Nie ma nic bardziej zgubnego. Jedzenie, nawet to z najtańszego baru i tak wychodzi drożej niż to przygotowane w domu. Nie mówiąc już o tym, że jedzenie przygotowane w domu jest zdrowsze niż to zamawiane. Jeżeli nie jesteś super kucharką zawsze możesz poszukać sobie przepisów na tanie i łatwe dania, które przypadną Ci do gustu.

Pojazd na dwóch kółkach

Wiosna i lato to piękne pory roku. Możesz śmiało połączyć przyjemne z pożytecznym i w miarę możliwości zamiast jechać samochodem możesz wyruszyć do pracy na rowerze. Jadąc rowerem nie płacisz za paliwo, a często też nie musisz stać w korkach. Tak więc oszczędzasz czas i pieniądze. Dodatkowo będziesz się cieszyć lepszym zdrowiem. A lepsze zdrowie to mniejsze ryzyko zachorowania i wydatków na leki.

Zakupy bez dzieci

Bardzo często zabierasz dzieci na zakupy. Jadąc z dziećmi na zakupy jest większe prawdopodobieństwo, że pociechy namówią Cię na zakup czegoś zbędnego. Jeżeli masz taką możliwość to zostaw maluchy gdzieś pod opieką.

Nie daj się ogłupić reklamom

Reklamy ogłupiają i to jest fakt. Z pewnością masz tego świadomość, a i tak nie raz dajesz się ponieść emocjom. Kupujesz rzeczy, które nie są Ci potrzebne, bo chcesz być modna, podążać za wyznaczanymi trendami. Dlatego przeanalizuj swoje zakupy i zastanów się, które są świadomym wyborem, a które chwilowym kaprysem. Być może następnym razem nie popełnisz zakupowych błędów.

Nie żyj ponad stan

Czy kiedyś się zastanawiałaś nad tym dlaczego ciągle dochodzą Cię słuchy, że tylu ludziom brakuje pieniędzy? I często jest to niezależne od zarobków. Bywa tak, że niektórzy żyją ponad stan. Nie potrafią sobie odmówić zbędnego wydatku. Wówczas nic innego nie robią jak tylko sięgają po kartę kredytową pomimo tego, że będzie to oznaczało kolejny krok do osobistej katastrofy finansowej. Jeśli ten problem także Cię dotyczy to zastanów się nad posiadaniem kart kredytowych i braniem kolejnych kredytów. Wszystko kiedyś trzeba będzie spłacić. A Ty możesz nie podołać finansowo.

Oszczędzone odkładaj

Tylko w odkładaniu dostrzeżesz sens oszczędzania. Jesteś na wyprzedaży okazuje się, że na bluzce zaoszczędziłaś 20 zł – nie wydawaj ich od razu. Te pieniądze wrzuć do skarbonki. Oczywiście skarbonka musi być tak zrobiona żebyś nie mogła swoich oszczędności z niej wyjąć.

Oszczędzać każdy może. Czasami trzeba się tego po prostu nauczyć.