Dywan – ozdoba każdego salonu. Od jego wzoru, koloru, typu, czy gatunku zależy bardzo wiele, jeśli myślimy nie tylko o dekoracji wnętrza i walorach estetycznych jakie wniesie, ale i o innych ważnych aspektach, jak choćby ocieplenie pokoju, czy względy bezpieczeństwa.

Wśród najbardziej dziś popularnych dywanów, wymienić można dywan wełniany. O tym, jak bardzo może on ozdobić wnętrze i nadać mu indywidualnego stylu, nie trzeba przekonywać nikogo. To pewnik. Inne bardzo lubiane dywany, to dywany akrylowe oraz dywany z polipropylenu, które są bardzo popularne w polskich mieszkaniach.

Sklep Dywany Witek oferuje olbrzymi wybór dywanów, od dziecięcych, poprzez wełniane, akrylowe, poliestrowe, polipropylenowe, wiskozowe, skórzane etc. To dywany cieszące się bogactwem wzorów, kolorów i świetną jakością.

Zastanawiając się nad zakupem dywanu do domu, warto jednak w pierwszej kolejności zapoznać się z właściwościami pożądanego przez nas obiektu, by uniknąć w późniejszym czasie przykrych niespodzianek, czy rozczarowań.

Jak to zrobić? Koniecznie trzeba się przyjrzeć oznaczeniom na metkach dywanu.

Czym są i w jakim celu wprowadzone zostały symbole na etykiecie dywanu? To oznaczenia, które są pomocne dla każdego klienta, bowiem zawierają zalecenia producenta co do właściwego użytkowania i pielęgnowania dywanu.

Najczęściej spotkać można się z oznaczeniami dotyczącymi np. prania dywanu, jego czyszczenia, elektrostatyczności oraz odporności na czynniki zewnętrzne (typu meble na kółkach).

Dlaczego tak istotne jest, by zwracać uwagę na piktogramy na dywanach? Ponieważ dzięki informacjom, jakie przekazują, użytkownik ma możliwość prawidłowego obchodzenia się ze swoim nabytkiem, dzięki czemu dywan wełniany, akrylowy, wiskozowy, syntetyczny, czy każdy inny, będzie miał możliwość posłużyć przez wiele lat.

metka dywan agnella plOznaczenia te dają ponadto wskazówkę, z jakim dywanem pod względem jakości mamy do czynienia. ponieważ etykiety na dywanach czasami posiadają też informację o przyznanych danemu dywanowi certyfikatach. Do najważniejszych certyfikatów należą:

  • Woolmark – międzynarodowy znak handlowy, przyznawany wyrobom spełniającym bardzo rygorystyczne standardy jakościowe, dywany produkowane są z czystej, żywej wełny

  • Wools of New Zeland – znak firmowy, przyznawany dywanom wełnianym o najwyższych standardach jakościowych. Oznacza on, że produkt posiada w runie wysokiej jakości wełnę nowozelandzką

  • GuT – znak przyznawany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dywanów Przyjaznych Środowisku z siedzibą w Niemczech. Opatrzone nim dywany są ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego

Piktogramy mogą różnić się od siebie wyglądem – jedno znaczenie obrazka może na różnych dywanach wyglądać nieco inaczej. Zależne jest to w głównej mierze od fabryki, w jakiej wyprodukowano dywan.

Przy oznaczeniach, należy też kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli widnieje na nim informacja: odporny na wilgoć, nie oznacza to wcale, że można wylać nań szklankę wody, która natychmiast wyparuje. To raczej informacja o tym, że dywan nie wchłania wilgoci z powietrza.

Szukając dywanu, warto zwrócić więc uwagę nie tylko na piękny wzór, ale i na piktogramy. Dzięki temu wybór padnie na taki produkt, który w pełni spełnia oczekiwania co do trwałości, użyteczności, jakości i innych parametrów. Warto więc dokładnie przyjrzeć się zarówno wzorowi na dywanie, jak i jego metce.

źródło: www.sklep24.dywanywitek.pl