Organizacja wesela wbrew pozorom nie jest taka prosta. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na szereg istotnych spraw. Zatem za co konkretnie odpowiada Pan Młody, a czym powinna zająć się Panna Młoda?

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ślubnym Slubi.pl.

Tradycyjny podział obowiązków

Jeżeli planujemy aktualnie nasze wesele i pragniemy, aby było ono jak najlepiej przygotowane, powinniśmy zdecydować się przede wszystkim na odpowiedni podział obowiązków. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie zapanować nad chaosem, jaki może się pojawić podczas przygotowań. Wbrew pozorom organizacja ślubu oraz wesela nie jest zadaniem prostym, zwłaszcza jeżeli zdecydowaliśmy się zaprosić na tą uroczystość nie kilkadziesiąt, a kilkaset gości. Z tego powodu warto odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o swój najważniejszy dzień w życiu i odpowiednio przydzielić obowiązki.

Warto wiedzieć, iż tradycyjnie to właśnie Pan Młody był odpowiedzialny między innymi za obrączki oraz swój strój na wesele, którym najczęściej był garnitur, choć obecnie bardzo wiele mężczyzn decyduje się na smoking. Także do obowiązków Pana Młodego należało zorganizowanie odpowiedniej ilości alkoholu na wesele, jak również orkiestry lub zespołu. Nie możemy zapominać również o tym, iż tradycyjnie to Pan Młody pokrywał koszty ślubu cywilnego, jak również kupował bukiet Panny Młodej, a także kwiaty do butonierek. Warto pamiętać także o tym, iż to na jego głowie leżało aby nie zapomnieć także o fotografie lub też dodatkowo kamerzyście.

Z kolei do obowiązków Panny Młodej należało przede wszystkim kupienie wszelkich niezbędnych akcesoriów do sukni ślubnej, takich jak między innymi welon oraz szpilki, a także rękawiczki i ozdoby do włosów. Kupowała sama także dla siebie suknię, której wedle zwyczaju przed ślubem Pan Młody nie mógł zobaczyć. Także do Panny Młodej należało zorganizowanie jedzenia oraz napojów, jak również opłacenie sali weselnej. Nie możemy zapominać także o tym, iż to Panna Młoda powinna była zapewnić również wystrój całej sali weselnej, jak i również miejsca wesela, a także była odpowiedzialna za winietki na stoły oraz zaproszenia.

Coraz bardziej modne parytety

Zatem jak można było zauważyć, jeszcze kilkanaście lub też kilkadziesiąt lat temu obowiązki dotyczące organizacji wesela były jasno określone. Jednak należy zauważyć, iż świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim zmieniają się zwyczaje.

Jednak nie tylko same zwyczaje, a także ceny poszczególnych usług oraz produktów. Obecnie bardzo mało osób decyduje się przestrzegać tego zwyczaju dzielenia kosztów weselnych, ponieważ w przypadku stosowania się do tradycji, to właśnie Panna Młoda poniosłaby największe koszty. Niestety obecnie to właśnie wynajęcie sali weselnej kosztuje nas najwięcej. Z tego powodu coraz bardziej modne są parytety. Dlatego obecnie często młode pary dzielą się kosztami organizacji wesela po połowie.

Nowoczesne wesela tak samo jak związki

Z pewnością porównując obowiązki, jakie obecnie przydzielone są Pannie Młodej, jak również Panu Młodemu niewiele się zmieniło. Wciąż to właśnie kobiety często są odpowiedzialne za wystrój, jak również za dobór menu. Z kolei mężczyźni najczęściej dbają o zaopatrzenie alkoholu oraz napojów.

Jednak często zdarza się, iż już nie sama Panna Młoda wybiera oraz opłaca salę weselną, ale młodzi robią to wspólnie. Także obrączki wybierane są przez oboje przyszłych małżonków. Jeżeli chcemy uniknąć stresowych sytuacji, a także pragniemy równo podzielić się kosztami, warto przed organizacją całego przedsięwzięcia dokładnie rozpisać listę obowiązków.

Planowanie ślubu to długa oraz żmudna praca. Jeżeli pragniemy, aby ten dzień był najbardziej wyjątkowym dniem w naszym życiu, powinniśmy przede wszystkim wziąć się odpowiednio wcześniej za przygotowania. Jednak często zdarza się, iż będąc aktywnymi zawodowo nie mamy zbyt wiele czasu na załatwienie wszystkich ważnych spraw. Z tego powodu warto prześledzić forum ślubne, a najlepiej kilka naraz i wybrać odpowiednią firmę, która zorganizuje dla nas to wydarzenie. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wiele niepotrzebnych nerwów, jak również czasu.