Pasek – która z nas go nie zna? Z pewnością w Twojej szafie znajdziesz wiele pasków, na różne okazje i do różnych kreacji. Niegdyś służyły tylko do podtrzymywania spodni lub spódnic, teraz mają dużo większe znaczenie. Paski stały się podstawowym elementem garderoby, jak kolczyki czy torebki. Światowi projektanci prześcigają się w wymyślaniu nowych, innowacyjnych zastosowań dla zwykłych pasków.

Paski zostały docenione przez takich projektantów jak Donna Karan, Gucci czy Dolce&Gabbana, projektanci postawili na paski podkreślające talię, zestawione z eleganckimi sukienkami. To połączenie sprawia, że sylwetka nabiera kształtów i uwydatnia kobiece krągłości.

Równie udane jest połączenie paska z garsonką czy marynarką, wówczas strój wydaje się mniej formalny i konserwatywny. Dzięki zestawieniu paska z takim strojem możesz w prosty sposób przeobrazić strój do pracy w coś bardziej luźnego.

Z kolei domy mody Burberry oraz Cacharel postawiły na nieco bardziej „szalone” zestawienie – pasek i pikowane kurtki oraz płaszcze. Połączenie jest nieco awangardowe, aczkolwiek znalazło swoje zwolenniczki.

Jeśli zdecydowałaś, że znajdziesz miejsce na pasek w swojej garderobie, poniższe wskazówki powinny Ci pomóc w znalezienie tego odpowiedniego.

Nadchodzący sezon będzie dominował zarówno w szerokie jak i wąskie paski. Dobierając więc odpowiedni, kieruj się tym aby był on najlepiej dobrany do Twojej sylwetki. Pamiętaj, żeby czuć się komfortowo, bo w przeciwnym razie nawet najpiękniejszy pasek nie sprawi Ci przyjemności 🙂

Projektanci kierują się dwiema zasadami: kontrastu oraz jednolitości. Wybierając pasek, kup tego samego koloru co reszta stroju. Jednak gdy to połączenie jest dla Ciebie zbyt nudne spróbuj wybrać kolor zupełnie kontrastowy.

Rozmiar paska, to kwestia kluczowa, jednak jak wybrać ten idealny?

Kupując pasek w sklepie, najlepiej jest go po prostu przymierzyć. Jednak gdy nie mamy możliwości aby to zrobić, najlepiej zapytać sprzedawcę o rozmiarówkę.

Rozmiary pasków standardowo mierzy się od klamry do środkowej dziurki (patrz infografika poniżej – kliknij, aby otworzyć w pełnym rozmiarze).

Jak dobrać właściwie pasek - infografika. Kliknij, by obejrzeć w pełnym rozmiarze.

Tabele rozmiarów przedstawiające rozmiary damskich pasków, pokazują, że rozmiar paska powinien odpowiadać obwodowi w pasie. Tak więc jeśli masz w pasie 80cm, powinnaś wybrać pasek w rozmiarze 36/80 – S.

Paski idealnie sprawdzają się jako elementy ozdobne, dodatki czy zwyczajnie, jako paski podtrzymujące naszą garderobę. Pamiętaj jednak, aby dobrze go dobrać nie tylko do ubrania, ale przede wszystkim do sylwetki.