Większość z nas lubi otaczać się eleganckimi perfumami, które pięknie pachną, podkreślają naszą osobowość i urzekają zmysły. Niezależnie od tego, czy są to kobiety, czy mężczyźni, każdy ma swój ulubiony zapach. Patrząc na zapełnione półki drogerii, można zauważyć nie tylko różne zapachy znanych marek, ale także różne określenia. Perfumy a wody perfumowane i wody toaletowe — jakie są między nimi różnice?

Perfumy a woda perfumowana i toaletowa — czy znasz różnicę?

Czasem mówi się o perfumach, wodzie perfumowanej, czasem o wodzie toaletowej, a w wielu zapachach jest woda kolońska. Wszystkie kreacje perfum pachną wyjątkowo, ale jaka jest różnica między różnymi określeniami?

Różnica jest zauważalna nie tylko pod względem ceny, ale również polega na stężeniu zapachu, czyli proporcji olejków zapachowych zawartych w oferowanych produktach.

Perfumy

Termin „perfumy” stał się synonimem zapachów i wszelkiego rodzaju zapachów. W rzeczywistości perfumy to jednak zapachy o największej zawartości olejków zapachowych. Różne źródła podają zakres od 15% do 40%. Większość perfum oferuje zawartość olejków zapachowych od 20% do 30%. Perfumy mają gęstszą konsystencję w porównaniu do innych zapachów, dlatego w większości dostępne są bez atomizera. Oferowane są w mniejszych rozmiarach, ponieważ nakłada się je bardzo oszczędnie. Mała dawka wystarczy, aby zapach utrzymywał się przy wiele godzin.

Perfumy to najintensywniejsze zapachy o najdłuższym okresie trwałości. Są też najdroższym rodzajem zapachu ze względu na wyższy procent olejku zapachowego, ale nadal są najlepszą inwestycją, biorąc pod uwagę ich trwałość na skórze i dawkę wystarczającą do zwykłego stosowania. Perfumy długo utrzymują się na skórze, zwykle od 6 do 8 godzin, ale często znacznie dłużej.

Woda perfumowana

Woda perfumowana to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj zapachu. Większość zapachów występuje w postaci wody perfumowanej. Cena wody perfumowanej jest znacznie niższa niż perfum, ale intensywność i trwałość na skórze zawsze pozostają na bardzo wysokim poziomie.

Chociaż niektóre źródła podają, że zawartość olejków zapachowych wynosi od 15% do 20%, woda perfumowana ma zazwyczaj od 8% do 15% zawartości olejków zapachowych. Woda perfumowana jest dostępna w butelkach z atomizerem i utrzymuje się na skórze przez około 4 do 5 godzin. Jednak niektóre wody perfumowane utrzymują się na skórze znacznie dłużej. Na trwałość wpływa naturalny zapach ciała i rodzaj skóry. W wodzie perfumowanej dominuje nuta serca, której składniki w największym stopniu decydują o charakterze całej kompozycji.

Fakt, że termin „woda perfumowana” jest dziś powszechny, wynika z podwyżki podatku od luksusu we Francji w 1979 roku. Do tego czasu istniał tylko termin Parfum, który obejmował również Extrait de Parfum.

Jednak pod koniec lat 70. podatek VAT na produkty luksusowe został podniesiony z 18 do 33 proc. Oprócz biżuterii, kawioru, towary luksusowe obejmowały również Extrait de Parfum – synonim wzrostu cen, którego domy perfumeryjne chciały uniknąć.

Perfumy jako dobro luksusowe

Wprowadzono różne nowe nazwy, aby perfumy i szczególnie intensywne kompozycje zapachowe nie podlegały zwiększonemu podatkowi od luksusu.

Producenci wymyślali nowe nazwy. Dom mody Chanel, który pod nazwą Eau de Parfum powinien przejść do historii, wywarł wpływ na określenie, które jest używane do dziś. Chociaż podatek od luksusu został ponownie zniesiony w 1995 roku, termin EdP jest używany do dzisiaj.

Woda toaletowa

W przeciwieństwie do wody perfumowanej woda toaletowa ma mniejsze stężenie. Stężenie olejków zapachowych wynosi tylko około 5 do 10%, co oznacza, że zapach jest znacznie bardziej ulotny i szybciej zanika. Zawartość olejków zapachowych rzadko przekracza granicę 10%. EdT lub woda toaletowa utrzymuje się na skórze przez około 2 do 3 godzin. Cena wód toaletowych jest niższa niż wód perfumowanych. Dowiedz się więcej o perfumach dla młodych kobiet: Victoria’s Secret Pink.