Decydując się na zakup nowego zapachu, często stajemy przed wyborem: perfumy, woda perfumowana czy woda toaletowa? Podstawową różnicą między tymi produktami, na jaką większość z nas zwraca uwagę w pierwszej kolejności, jest cena. Jakie są pozostałe?

Najważniejszą cechą, która określa rodzaj danego kosmetyku, jest procentowe stężenie olejków zapachowych – im jest ono wyższe, tym większa jest trwałość zapachu. Ogólny podział wyróżnia około 10 rodzajów produktów, przy czym do najczęściej spotykanych zaliczamy właśnie perfumy, wody perfumowane oraz wody toaletowe.

Podział kosmetyków zapachowych

W perfumach stężenie olejków zapachowych wynosi przeciętnie od 15 do 40 proc., dzięki czemu utrzymują się one na skórze przez cały dzień, zachwycając wciąż intensywnym aromatem. Decydując się na zakup perfum, wystarczy, że skropimy nimi szyję lub kark, by ulubiony zapach towarzyszył nam nawet przez kilkanaście godzin.

W przypadku wód perfumowanych stężenie olejków wynosi około 10-20 proc. W porównaniu do perfum, jest ono niemal dwukrotnie niższe, niemniej ich zapach utrzymuje się na skórze nawet przez kilka godzin. W związku z tym, wody perfumowane mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko na co dzień, ale też podczas ważnej uroczystości.

Z kolei w wodach toaletowych, takich jak Davidoff, stężenie olejków zapachowych wynosi średnio od 5 do 15 proc. Produkty tego typu, choć cechują się niższą trwałością, świetnie sprawdzają się na co dzień, co w połączeniu ze zwykle przystępną ceną zapewnia im ogromną popularność.

perfumy wody perfumowane i wody toaletowe davidoff 2

Wody kolońskie i odświeżające

Wśród kosmetyków zapachowych, którym warto dodatkowo się przyjrzeć, wymienia się również wody kolońskie, przeznaczone dla mężczyzn, oraz wody odświeżające. W przypadku wód kolońskich stężenie aromatu nie przekracza 5 proc., zaś w wodach odświeżających, czyli tak zwanych mgiełkach zapachowych, stężenie olejków oscyluje w granicach 3 proc.

Jak odróżnić poszczególne kosmetyki zapachowe?

Rodzaj kosmetyku, do którego zalicza się dany zapach, musi być umieszczony na jego opakowaniu w widocznym miejscu. Gdy mamy do czynienia z perfumami – będzie to napis Parfum, wodą perfumowaną – Eau de Parfum, wodą toaletową – Eau de Toilette, wodą kolońską – Eau de Cologne, natomiast wodą odświeżającą – Eau Fraiche.

perfumy wody perfumowane i wody toaletowe davidoff 3

Oczywiście wiele na temat rodzaju danego produktu może powiedzieć nam także jego cena. Gdy stężenie olejków zapachowych w kosmetyku jest wysokie, wzrasta też kwota, jaką musimy przeznaczyć na jego zakup. I na odwrót – produkty o niższym stężeniu aromatu są zwykle znacznie tańsze, a przez to często bardziej popularne.

Co za dużo, to… dusząco

Musimy pamiętać o tym, że wybierając perfumy lub wodę perfumowaną, czyli kosmetyk o stosunkowo wysokim stężeniu substancji zapachowych, powinniśmy aplikować je z umiarem. Produkty te charakteryzują się wystarczającą trwałością, by otulić nas pięknym zapachem na cały dzień. W przeciwnym razie możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego – nawet ulubiony perfum używany w nadmiarze wkrótce okaże się mdły i duszący.