Plastyka uszu, inaczej nazywana otoplastyką, to jeden z najbardziej popularnych zabiegów estetycznych, dzięki którym można trwale poprawić swój wygląd. Chirurgia plastyczna umożliwia zarówno skorygowanie odstających małżowin usznych, jak również zmniejszenie zbyt dużych. Możliwa jest także poprawa wyglądu płatków uszu. Na tego typu zabieg decydują się często osoby, których płatki uległy deformacji na skutek długotrwałego noszenia kolczyków czy klipsów. Najczęściej korygowane jest odstawanie uszu, które bywa przyczyną zaniżonej samooceny zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Często jest także problemem w przypadku dzieci i młodzieży, ze względu na kontakty z rówieśnikami oraz ich nieprzychylną ocenę. Odstające uszy to zazwyczaj przedmiot nieprzyjemnych żartów, z którymi nie każda młoda osoba potrafi sobie poradzić. Brak akceptacji w środowisku rówieśniczym bywa powodem silnego stresu – z tego względu plastyka uszu to zabieg, o którego wykonaniu u dziecka decyduje coraz więcej rodziców.

Wybór specjalisty

Decyzja o poddaniu się operacji powinna zostać poprzedzona wyborem doświadczonego specjalisty. Chirurg plastyk, z którego oferty skorzystamy, powinien cieszyć się pozytywną opinią pacjentów. Ważna jest również możliwość zobaczenia efektów zabiegowych – dzięki czemu możemy mieć pewność, że procedura zostanie przeprowadzona skutecznie i trwale. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ plastyka uszu to zabieg, w przypadku którego istnieje ryzyko nawrotu defektu.

Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy chrząstka jest zbyt sztywna, przez co nie poddaje się modelowaniu. Podobnie jest w przypadku, gdy lekarz nieprawidłowo oceni strukturę anatomiczną ucha – a wykonane przez niego szwy nie będą w stanie utrzymać małżowiny w odpowiedniej pozycji. Z tego względu warto sięgać po opinie o danym lekarzu oraz poddawać ocenie przeprowadzone przez niego metamorfozy. W ten sposób zapewnimy sobie największe prawdopodobieństwo skuteczności procedury zabiegowej. Jeśli natomiast nasze uszy powrócą do wcześniejszego wyglądu, może być konieczne jej powtórzenie.

Konsultacja oraz omówienie zabiegu

Plastyka uszu jest zabiegiem stosunkowo prostym, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, trwającym około dwóch godzin. Podczas wstępnej konsultacji lekarz zleca wykonanie niezbędnych badań oraz przeprowadza z pacjentem wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia. Istotne jest, czy dana osoba nie choruje przewlekle oraz czy przyjmuje stale jakieś medykamenty, które mogłyby uniemożliwić zakwalifikowanie do zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania operacji

Zabiegów korekcji nie wykonuje się u pacjentek w ciąży oraz podczas okresu laktacji, przeciwwskazaniem jest również miesiączka. Wśród problemów wykluczających zrealizowanie zabiegu można wymienić także takie dolegliwości jak: skazy naczyniowe, padaczka, zaburzenia krzepliwości krwi. Ponadto przeciwwskazaniem są choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe, jak również infekcje skóry (bakteryjne czy też wirusowe). Jeśli u pacjenta czy pacjentki nie występują tego typu problemy, pozostaje tylko wykonanie niezbędnych badań.

Badania przed zabiegiem

Jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej przed jej zrealizowaniem lekarz zleca wykonanie morfologii krwi oraz oznaczenia grupy krwi. Zazwyczaj konieczne jest także oznaczenie poziomu potasu i sodu, określenie obecności przeciwciał anty-HCV, antygenu HbsAg (wirusa zapalenia wątroby typu B) oraz wykonanie badania EKG. Jeśli wyniki badań będą w normie, pacjent może poddać się zabiegowi.

Zalecenia pozabiegowe

Aby plastyka uszu była zabiegiem udanym – a efekt w pełni nas zadowalał, należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń lekarza. Przez około dwa tygodnie po korekcji pacjent powinien nosić specjalną opaskę uciskową. Następnie – po ściągnięciu szwów przez lekarza – zakładać ją podczas snu przez około miesiąc. Istotne jest ponadto unikanie wysiłku fizycznego oraz wystawiania blizn na działanie promieni słonecznych. Przez pierwszych dziesięć dni nie wolno również moczyć ran.

Plastyka uszu w Medical Clinic Podhale

Jeśli szukasz profesjonalnej kliniki, w której znajdziesz doświadczonego specjalistę, zapraszamy serdecznie na Podhale. Mieszcząca się koło Nowego Targu klinika wielospecjalistyczna Medical Clinic Podhale to miejsce, gdzie wykonywane są na co dzień spektakularne metamorfozy. W ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia zyskasz nowy, wymarzony wygląd – dzięki czemu pozbędziesz się na zawsze swoich kompleksów. Aby umówić się na konsultacje, zadzwoń pod numer: +48 519 754 318