Wielu producentów systemów okiennych przyjmuje zamówienia na plisy i rolety na wymiar. Jednak, żeby produkt wykonany na indywidualne zamówienie rzeczywiście pasował do okna, niezbędne jest prawidłowe wykonanie pomiaru.

W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak mierzyć okna przed zamówieniem plisy. A dla osób, które nie są pewne czym różni się plisa od rolety krótkie przypomnienie:

Plisy to rodzaj rolet na prowadnicach, które od standardowych rolet różnią się możliwością zasłonięcia dowolnej części okna. W celu zasłonięcia wybranej części okna plisę należy przesunąć na prowadnicach na odpowiednią wysokość, a następnie rozwinąć w górę lub w dół.

Pomiary okien
Jak zmierzyć okno przed zamówieniem plisy podpowiadają eksperci z Bełchatowa.

Plisy i rolety montowane na sztywno do okna muszą mieć określoną szerokość (https://sunplis.pl/pl/content/23-rolety-i-plisy-belchatow). W przeciwnym razie ich montaż okaże się niemożliwy ze względu m.in. na odstające klamki. Dodatkowa trudność pojawia się przy wyborze konkretnego systemu okiennego – nieco inaczej mierzy się plisy montowane do ramy okiennej bezinwazyjnie niż systemy montowane na kątownikach. Inne warunki musi też spełniać samo okno. Zanim zamówisz plisy online upewnij się, że ich rozmiar będzie odpowiedni, a system montażu adekwatny do twoich okien. Jak to zrobić?

Renomowani producenci systemów okiennych zamieszczają na swoich stronach www instrukcje wykonywania pomiarów dla poszczególnych plis. Możesz tam znaleźć m.in. porady jak wymierzyć okno przed:

  • bezinwazyjnym montażem plisy – plisy montowane bezinwazyjnie są najbardziej uniwersalne, można je zamontować na oknach niezależnie od szerokości i głębokości listwy przyszybowej, a także jej kształtu, warunkiem natomiast jest możliwość otwarcia skrzydła okna, co całkowicie eliminuje możliwość montażu tego typu rozwiązania na witrynach (tj. oknach bez możliwości otwarcia);
  • inwazyjnym montażem plisy na kątownikach – plisy montowane na kątownikach ze względu na system montażu wymagają tego, żeby listwa przysybowa miała minimum 15 mm szerokości, jeśli nasze okna nie są wyposażone w tak szeroką listwę przyszybową będziemy musieli się zdecydować na inny model plisy;
  • montażem plisy w świetle szyby – plisy montowane w świetle szyby nie nachodzą na ramę okienną, dlatego ich montaż wymaga odpowiedniej głębokości minimalnej listwy przyszybowej, która powinna wynosić 10 mm, w przypadku okien z „płytszą” listwą przyszybową będziemy zmuszeni rozważyć montaż innego systemu okiennego.

Odpowiednie pomiary należy również wykonać w przypadku montażu plisy na oknach dachowych. Nie obawiajmy się jednak, że wykonanie pomiarów jest trudne. Jeśli będziemy postępować zgodnie z instrukcją, a na stronie producenta – tak, jak w przypadku firmy z Bełchatowa – znajduje się konfigurator zamówienia plis i rolet, z pewnością nie popełnimy żadnego błędu. Oczywiście, jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samodzielnie wykonać pomiar możemy skorzystać z oferty lokalnej firmy zajmującej się sprzedażą i montażem systemów okiennych.