Płyn do płukania jamy ustnej to ważny krok w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Choć pozornie szczotkowanie zębów powinno zapewnić odpowiedni poziom higieny, to dopiero codzienne stosowanie nici dentystycznej oraz odpowiednio dobranego płynu zapewni należytą ochronę i poczucie świeżości.

Płyn do płukania jamy ustnej – korzyści

Powstawanie osadu nazębnego to główna przyczyna późniejszych problemów dentystycznych. Szczoteczka do zębów pozwala usunąć z jamy ustnej zaledwie 20% bakterii, głównie tych znajdujących się na zębach – pozostałe 80% ukrywa się w przestrzeniach międzyzębowych, na policzkach oraz na języku. Dlatego właśnie nitka i płyn do płukania jamy ustnej są tak istotne w codziennym pielęgnowaniu uśmiechu.

To także gwarancja świeżego oddechu i uczucia czystości po szczotkowaniu zębów – a przy tym ochrony i pielęgnacji zębów, zależnie od rodzaju płynu i jego dodatkowych funkcji.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Płyn do użytku codziennego – najpopularniejszy rodzaj płukanki, nie zawiera silnie działających składników – uważaj jedynie na zawartość fluoru w paście i w płynie, by go nie przedawkować!

Nadmierny osad usuniesz płynem z dodatkowymi składnikami usuwającymi kamień nazębny – ten rodzaj płynu najlepiej sprawdzi się stosowany przed szczotkowaniem zębów.

Płyn do zębów nadwrażliwych zamyka kanaliki zębinowe, co chroni przed bólem. W składzie takiego płynu do płukania znajdziesz między innymi potas i podwyższone stężenie fluoru pomagające regenerować szkliwo.

Płyn ziołowy z szałwią, rumiankiem, nagietkiem czy tymiankiem ma działanie łagodzące i antyseptyczne. Stosowane przed szczotkowaniem chronią przed krwawieniem dziąseł, i łagodzą stany zapalne.

Płyn do płukania jamy ustnej usuwający nieprzyjemny zapach zawiera jony cynku, niwelujące na długo przykry zapach z ust.

Enzymatyczny płyn wybielający sprawdzi się w ochronie przed przebarwieniami zębów, wynikającymi ze spożywania kawy, wina czy palenia tytoniu. Jeśli chcesz mieć dłużej białe zęby, sięgnij po wybielający płyn do płukania jamy ustnej.

21.10
Pierre Fabre Eludril Płyn do płukania jamy ustnej 200 ml

19.50
Pfizer Listerine Total Care ENAMEL GUARD Płyn 500 ml

23.00
Tactica Tactisept 250 ml

26.66
Medagro Glimbax roztwór do płukania jamy ustnej 200 ml

20.50
Laboratories Kin Kin Gingival Płyn do płukania jamy ustnej 250 ml

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Przed szczotkowaniem
Jeśli obawiasz się, że szczotkowanie zębów może nie być wystarczająco skuteczne, użyj płynu przed szczotkowaniem, by zmiękczyć płytkę nazębną i ułatwić sobie dalszą pielęgnację uzębienia.

Po szczotkowaniu
Płyn do płukania jamy ustnej zastosowany po szczotkowaniu działa jak tarcza, chroniąc zęby przed powrotem bakterii, a przy tym oczyszcza miejsca trudno dostępne i dostarcza zębom dodatkową porcję fluoru.

Między szczotkowaniami
Płyn do płukania możesz również stosować jako środek zapobiegający utracie świeżości oddechu – szybkie płukanie po posiłku pozwoli zachować czystość jamy ustnej i świeży oddech.