Stosując kosmetyki z pomarańczą oczyścisz skórę, dodasz jej energii i sprężystości oraz zlikwidujesz plamy i przebarwienia. Pomarańcza ma właściwości przeciwzapalne, jak również jest naturalnym antyoksydantem.

Pomarańcza jest owocem bogatym w witaminy, a w szczególności w witaminę C i sole mineralne.

Pomarańcza ma nie tylko właściwości lecznicze, lecz także pielęgnacyjne. Zawiera ona olejki eteryczne, które dzięki właściwościom odprężającym, są często stosowane w aromaterapii.

W kosmetyce wykorzystywane są również kwiaty pomarańczy – z ich płatków pozyskuje się olejek zwany neroli używany bardzo często w ekskluzywnych perfumach.

Oto kilka przepisów na kosmetyki z pomarańczy:

Tonik z pomarańczy

Garść pokrojonej skórki pomarańczy zalej octem winnym tak, aby cała skórka była przykryta płynem. Taką mieszaninę włóż do szklanej butelki lub słoika i odstaw na 2 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Następnie przez gazę przelej powstały ocet pomarańczowy i rozcieńcz go wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowany tonik ma działanie ściągające, oczyszczające i stymulujące skórę.

Maseczka z pomarańczą i żółtkiem

Łyżkę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy wymieszaj z surowym żółtkiem. Maseczkę nałóż na twarz na ok. 30 minut, potem zmyj ciepłą wodą. Ta maseczka jest idealna dla cery suchej. Skutecznie ją nawilży oraz odżywi.

Maseczka z pomarańczą, mąką i mlekiem

Z połowy pomarańczy wyciśnij sok i wymieszaj go z łyżką mąki, następnie dodaj trochę mleka, aby maseczka nabrała delikatnej konsystencji. Nałóż na twarz i szyję, odczekaj 30 min i zmyj letnia wodą. Maseczka ta jest idealna dla cery normalnej.

Maseczka z pomarańczą i sodą

Zmieszaj 1 łyżkę sody oczyszczonej z 1 łyżką świeżego soku z pomarańczy. Kontroluj konsystencję, jeśli będzie zbyt wodnista dodaj odrobinę więcej sody. Maseczkę trzymaj na twarzy przez 15 min, następnie zmyj letnią wodą. Maska ta idealnie oczyści skórę z zaskórników.