Radosny czas oczekiwania na kilka wiosennych dni w gronie rodziny i bliskich znajomych, ale również okres, w którym wydajemy znacznie więcej pieniędzy z domowego budżetu. Mowa o okresie przed Wielkanocą. Szykujemy wykwintne potrawy, świąteczne dekoracje dla domu i mieszkania, a także prezenty, które tradycyjnie przynosi „zajączek”.

Do tegorocznej Wielkanocy pozostał ponad miesiąc, aczkolwiek warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o przygotowaniach. Jak kupić prezenty na Wielkanoc i nie zbankrutować?

Unikaj niepewnych pożyczek na święta

Jak możemy przeczytać w tym artykule: http://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy/artykuly/wydatki-na-swieta-pla…, większość Polaków finansuje świąteczne prezenty z prywatnego budżetu, ale banki i firmy pożyczkowe kuszą nas szybkimi pożyczkami na święta. Przed zdecydowaniem się na pożyczkę trzeba przemyśleć, czy faktycznie potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki? Przecież nie musimy kupować bliskim wyjątkowo drogich prezentów, aby udowodnić swoją sympatię podarunkami. Powinna liczyć się nie ich wysoka wartość, ale pamięć o bliskiej osobie i prezent prosto od serca, który może niezmiernie ucieszyć!

Prezenty na Wielkanoc dla dzieci – małych i dużych

Prezenty dla dzieci zależą oczywiście od tego, ile dziecko ma lat i czym pociecha lub się bawić. My możemy zakupić prezent typowy do zabawy: klocki, maskotki, lalki, puzzle, gry komputerowe, ale również połączyć zabawę z edukacją i zainwestować w gry edukacyjne, które jednocześnie świetnie bawią i ciekawie uczą dziecko. Jeżeli obdarowujemy małego mola książkowego, pewnie nie trudno będzie wybrać coś ciekawego z listy bestsellerów.

Starsi mogą mieć bardziej sprecyzowane marzenia co do potencjalnego prezentu świątecznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mimochodem zapytać o marzenia, aby później mieć pole do popisu podczas wybierania prezentu.

Jeżeli nastolatek marzy o nowoczesnym telefonie z ekranem dotykowym, zastanówmy się nie nad najdroższym modelem, ale opłacalną ofertą abonamentową. Nowa komórka za grosze i niedrogi abonament to rozwiązanie dla tych, którzy myślą o prezentach długoterminowych i praktycznych. Miesięczny abonament może już wynosić tylko 20 zł/mies., a do tego nastolatek otrzyma opłacalne pakiety minut i sms-ów.

Prezent wielkanocny dla Niej

Komu trudniej dogodzić? Kobietom czy mężczyznom? Kobieta może ucieszyć się z prezentu kosmetycznego – ulubionego kremu lub perfekcyjnego zestawu do makijażu. Dobrym pomysłem są także zaproszenia na zabiegi kosmetyczne: relaksujące masaże, oczyszczanie cery u kosmetyczki, regenerujące kąpiele w SPA. Koszty bonów zaczynają się już od 20 zł, nie są więc drogim prezentem, a fundują cudowny relaks i zbawienny wpływ m.in. na zmęczoną skórę po zimie.

Jeżeli nie jesteśmy pewni konkretnego prezentu dla zmiennej kobiety, w wielu sklepach możemy zakupić tzw. kupony na prezent o różnej wartości – już od 20 zł. Bony możemy zakupić m.in. w sklepach odzieżowych, supermarketach, księgarniach. Osoba obdarowana będzie mogła spożytkować dowolnie bon na prezent, aczkolwiek istnieje jeden minus tej sytuacji – inni mogą powiedzieć, że to praktyczne wyjście, ale nie wymaga główkowania nad prezentem. Mówiąc bezpośrednio – że to bardzo banalne wyjście.

Prezent na Wielkanoc dla Niego

Zwykle mężczyźni przepadają za nowinkami technologicznymi i komputerowymi, które niestety nie należą do tanich – koszt nowego smartfona to co najmniej kilkaset złotych, dobrych słuchawek na lata – minimum 150 zł, popularnej gry komputerowej z nowości – ok. 100 – 150 zł. Do tanich również nie należy biżuteria dla mężczyzn – o ile obdarowywany pan lubi takową nosić.

Jak w takim razie kupić tani prezent dla mężczyzny? Każdy mężczyzna ma swój styl – casualowy, elegancki czy sportowy. Nie trudno jest dobrać odpowiednie dodatki, takie jak spinki do mankietów, finezyjny krawat, czapkę z daszkiem, skórzany pasek, klamrę do paska. Całkiem niezłym i tanim pomysłem jest wymyślenie oryginalnego nadruku i zamówienie koszulki dla faceta. Koszt takiego t-shirtu – również w zależności od jakości materiału, rozmiaru koszulki i wielkości nadruku – to maksymalnie 30-40 zł.

Jak wybrać idealny prezent i nie trafić jak kulą w płot?

Dobrym pomysłem jest zrobienie rodzinnej listy wymarzonych prezentów, z której każdy będzie mógł coś wybrać dla bliskiej osoby. Nie zaszkodzi, jeżeli od razu ustalimy przedział finansowy, w którym powinien oscylować koszt prezentu (kupionego, robionego na zamówienie lub własnoręcznie) – wtedy nikt nie powinien czuć wyrzutów sumienia z powodu podarowania komuś taniego prezentu, jeżeli ktoś o wiele bardziej uszczuplił swój portfel.