Szycie ubrań na własną rękę to wspaniałe zajęcie. Jest to świetny pomysł by spożytkować swoją kreatywność i czas wolny. Ponadto, powstałe ubrania możemy nosić z dumą, lub podarować bliskim osobom. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem samodzielnego szycia ubrań, warto zacząć od wyboru dzianiny. Poniżej podpowiadamy po jakie rodzaje dzianin warto sięgać, w czym tkwi różnica między nimi oraz gdzie warto się w nie zaopatrywać.

Dzianiny i tkaniny – w czym tkwi różnica?

Rozróżnienie pomiędzy dzianiną a tkaniną to podstawowa sprawa. Tkanina powstaje z połączenia nici ułożonych względem siebie prostopadle. Dzianina powstaje z wyłącznie jednej nici, która jest przeplatana poprzez tworzenie niewielkich oczek.

W rezultacie, dzianina jest bardziej elastyczna niż typowe tkaniny i wykorzystuje się ją do tworzenia odzieży wygodnej – bluz, swetrów, czy dodatków takich jak szaliki, rękawiczki i czapki. Są to ubrania rozciągliwe, które chętnie nosimy na co dzień lub ubieramy po domu.

Najpopularniejsze rodzaje dzianin

Dzianiny dzielimy na różne rodzaje w zależności od rodzaju zastosowanego w nich splotu. Przede wszystkim rozróżniamy dwie grupy – dzianiny rządkowe i kolumienkowe. Pierwsze z nich to przede wszystkim single jersey, dzianiny swetrowe oraz dzianiny ściągaczowe. Drugie to trykot oraz tiul.

Single jersey to dzianina elastyczna, lekko zrolowana na brzegach. Jest wykorzystywana do tworzenia różnych typów odzieży – zarówno na górną i dolną część ciała.

Dzianina swetrowa jest grubsza i miększa, dlatego wykorzystuje się ją do tworzenia swetrów, dodatków oraz narzutek.

Dzianina ściągaczowa może występować w różnej wersji – mniej i bardziej gładkiej oraz elastycznej – dlatego wykorzystywana jest zarówno do tworzenia ubrań jak i ich wykańczania.

Trykot to materiał o gładkiej powierzchni, dlatego wykorzystywany jest do tworzenia bielizny, strojów kąpielowych, a także kostiumów stosowanych w różnych dyscyplinach sportowych.

Tiul to dzianina lekka i przejrzysta, wykorzystywana do tworzenia firanek, welonów, szalików, spódnic, woalek, a także dekoracji.

Włókna w dzianinach – naturalne czy syntetyczne?

Rodzaj włókien zastosowanych w produkcji dzianiny jest nie mniej ważny. Najczęściej, używa się włókien naturalnych – pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Najpopularniejsze to bawełna oraz len – niezwykłe przyjemne w dotyku, przewiewne, a zarazem odporne na mycie i uszkodzenia mechaniczne. Włókna zwierzęce to przede wszystkim wełna, jedwab i moher, a także kaszmir i alpaka. Mają różne właściwości – jednak wykorzystywane ze względu na ich wysokie parametry termoziolacjne.

Wśród włókien syntetycznych najczęściej wykorzystywane są poliester, elastan, akryl, wiksoza, tzw. włókna bambusowe oraz lyocell. Są to włókna elastyczne, łatwe w czyszczeniu, jednak podatne na gniecenie się i odkształcenia.

Gdzie kupować dzianinę wysokiej jakości?

Jeśli poszukujesz zaufanego dostawcy dzianin wysokiej jakości, warto rozejrzeć się wśród dostawców działających w internecie. Szczególnie wyróżnia się producent dzianin fabrykadzianin.pl, w którego ofercie znajdują materiały o wysokich parametrach estetycznych. Znajdziesz zarówno dzianiny prezentujące najmodniejsze motywy wzornicze, jak i delikatne, gładkie jednokolorowe dzianiny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj