Przed nowym rokiem obiecywałaś sobie, że zaczniesz zdrowo się odżywiać, rzucisz palenie, schudniesz 10 kilogramów i zaczniesz oszczędzać? Tymczasem nadal twoją ulubioną przekąską jest pizza „cztery sery”, ostatnio biegałaś w liceum, a twoje konto osobiste świeci pustkami? Nie warto się poddawać! Wciąż masz szansę zrealizować swoje postanowienia.

Klucz do sukcesu tkwi w małych krokach. Jeśli zakładasz, że w ciągu tygodnia lub dwóch wprowadzisz w życie projekt „nowa ja”, a następnie już po kolejnym tygodniu zobaczysz oszałamiające rezultaty – z góry skazujesz się na porażkę. Najważniejsze, aby zaplanować zmiany z głową, a następnie trzymać się planu.

Jak utrzymać motywację?

Zbyt szeroko zakrojone założenia (na przykład rzucenie palenia, rozpoczęcie diety i treningów oraz oszczędzania na wymarzone wakacje) mogą okazać się bardzo trudne w realizacji i przez to cię zniechęcić. Wtedy łatwo o rezygnację ze wszystkich planów naraz – powrót do złych nawyków żywieniowych, porzucenie prób utrzymania kontroli nad tym, jaką zawartość przedstawia twoje bankowe konto internetowe, powrót do palenia. Skoro jedna rzecz się nie udała, po co się starać? Nie jest to dobra droga do sukcesu. Oto kilka skuteczniejszych strategii.

Bankowe konto internetowe – zapanuj nad finansami

Jeśli twoje konto osobiste świeci pustkami, a ty masz za sobą wiele nieudanych prób zmiany tego stanu rzeczy, wiesz na pewno że zapanowanie nad finansami wymaga żelaznej dyscypliny oraz dobrego planu. Warto proces ten zacząć od krytycznego i całościowego spojrzenia na twoje wydatki.

Jeśli masz konto osobiste w banku online, twój bank zapewne umożliwia skorzystanie z managera finansów na swojej stronie internetowej. Dzięki temu narzędziu, możesz sprawdzić, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i jednocześnie uświadomić sobie, jakie kwoty w skali miesiąca przeznaczasz na drobne wydatki (na przykład bilety komunikacji miejskiej, bilety parkingowe, drobne przekąski, słodycze, rozrywkę czy odzież).

W ten sposób dowiesz się, że jeździsz komunikacją miejską tak często, że opłacalne będzie kupienie biletu miesięcznego, bądź też obliczysz, że na ubrania wydajesz 10-20% swojego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy zobaczysz jasno, gdzie znikają twoje pieniądze, będziesz mogła łatwiej zaplanować swoje wydatki i proces oszczędzania oraz wybrać odpowiednie konto online.

Nowe podejście do odżywiania

Jeśli w ciągu jednego dnia miałaś zamiar pozbyć się uzależnienia od cukru i słonych przekąsek, zacząć jeść bezglutenowo, wegańsko lub organicznie, a jednocześnie rozpocząć intensywne ćwiczenia fizyczne, najlepiej na poziomie profesjonalnym – niestety z góry skazałaś się na porażkę. Lepiej rzucać niedobre nawyki żywieniowe krok po kroku.

Przykładowo, w tym tygodniu pozbądź się ze swojej diety cukru. Odrzuć wszelkie ciastka i batoniki, przestań słodzić kawę lub herbatę, a desery zastąp owocami. Gdy już przestaniesz mieć ochotę na słodkie przekąski, możesz przejść do następnego etapu – na przykład odrzucenia wszelkich chipsów, słonych orzeszków i fast foodów. Masz całe życie na zrealizowanie i trzymanie się swoich postanowień – dlatego nie zniechęcaj się, jeśli nie wprowadziłaś ich w życie już 1-go stycznia.