Szczupła i zgrabna sylwetka jest marzeniem praktycznie każdej kobiety. Dlatego wiele z nas wylewa siódme poty na siłowni lub przeprowadza drakońskie diety po to, by osiągnąć ten upragniony cel. Często jednak mimo starań, wysiłków i ciągłych wyrzeczeń, pojawia się problem ze schudnięciem. Co może być jego przyczyną? I czy możemy coś z tym zrobić?

Dieta i ćwiczenia to nie wszystko

Trudności w zrzucaniu zbędnych kilogramów nie muszą być wyłącznie kwestią źle dobranej diety czy ćwiczeń. Bardzo często okazuje się, że niepozorne kłopoty ze zdrowiem, mogą skutecznie blokować cały proces odchudzania. Jeżeli, mimo starań, mamy problem ze schudnięciem, to powinien być to dla nas sygnał, by odwiedzić lekarza. Podstawowe badania mogą wykazać, że cierpimy na schorzenia jajników, niedoczynność tarczycy czy zbieranie się nadmiernej ilości wody w organizmie. Wtedy niezbędna okaże się pomoc lekarza, który poprzez dobór odpowiednich leków, przywróci działanie naszego organizmu na właściwe tory.

Uwarunkowania genetyczne

Ale nasz organizm to nie automat i nie zawsze da się naprawić wszystko to, co pracuje w nim nieprawidłowo. Czasami problem ze schudnięciem i utrzymaniem odpowiedniej wagi jest po prostu uwarunkowany genetycznie. Niestety w tej kwestii niewiele da się zmienić, gdyż często jest tak, że ten kto ma tendencje do tycia, będzie je posiadał już do końca życia i nie pomoże najbardziej restrykcyjna dieta ani nawet wyjątkowo forsowne ćwiczenia. Jednak w tym przypadku warto jest odwiedzić poradnię chorób metabolicznych lub klinikę leczenia otyłości. Zespół lekarzy i dietetyków dobierze nam indywidualną dietę i zestaw ćwiczeń, które pomogą nam w zrzuceniu chociaż kilku zbędnych kilogramów.

Małe grzeszki

Na szczęście nie zawsze problem ze schudnięciem spowodowany są wadliwą genetyką lub jakąś chorobą. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że podstawowy problem tkwi w naszych złych nawykach żywieniowych.

Czy nie zdarzyło nam się pomyśleć, że jeśli zjemy jedno małe ciastko dziennie lub o kilka plasterków sera żółtego więcej niż przewiduje to dieta – to nic się takiego nie stanie? Zapewne tak. Jednak łącząc ze sobą wszystkie te „małe grzeszki” wyjdzie na to, że wcale się nie odchudzamy. To samo dotyczy aktywności fizycznej. Jeżeli będziemy ćwiczyć raz na miesiąc – zapewne nic z tego nie wyjdzie. Oczywiście łatwo jest wtedy powiedzieć, że nie możemy schudnąć, mimo że główna przyczyna problemów to po prostu nasze złe nastawienie.