Zapotrzebowanie na fryzjerów dobrych w swoim fachu ciągle rośnie. Wymaga się od nich nie tylko kreatywności i zdolności manualnych, ale również wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich. Wiele osób przychodzi również do fryzjera, aby poprawić swoje samopoczucie i podnieść samoocenę. Jakie cechy powinien posiadać specjalista w tej dziedzinie, tak aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów?

Cechy profesjonalnego fryzjera

Umiejętności technicznych, takich jak ścinanie i modelowanie, da się nauczyć. Jednak jest to niewielki procent zdolności, jakie powinien posiadać fryzjer. Już od samego początku pracy nad fryzurą klienta, fachowiec powinien mieć jasną wizję tego, co chce osiągnąć. Należy mieć wiedzę nie tylko na temat technik czesania, ale również preparatów, które nakłada się na włosy. Potrzeba bardzo dużo własnej inicjatywy i motywacji, aby zostać dobrym i lubianym przez klientów fryzjerem.

Kompleksowa wizja

Wielu fryzjerów nie przepada za sytuacją, w której klient przynosi ze sobą zdjęcie konkretnej fryzury i oczekuje dokładnie takiego samego efektu. Zadaniem fachowca jest ocena, czy danej osobie będzie pasować wybrany przez nią styl fryzury. Podstawowymi czynnikami są kształt twarzy, typ włosa oraz jego kolor. Kolejnym aspektem jest fakt, że włosy zostały do zdjęcia specjalnie ułożone i nie zawsze oczekiwany efekt można osiągnąć. Dlatego rolą fryzjera jest ustalenie, na jakim wizerunku zależy klientowi oraz doradzenie czy będzie to korzystna zmiana.

Ważna jest asertywność, która w dłuższej perspektywie przyniesie więcej korzyści. Rezygnacja z rozjaśniania, w przypadku bardzo zniszczonych włosów lub odradzenie grzywki czy zmiany koloru, bardzo często oszczędzi klientowi późniejszego rozczarowania. W podejmowaniu takich decyzji przydatna okazuje się intuicja, ale również pomocne mogą być różnego rodzaju kursy fryzjerskie oraz śledzenie najnowszych trendów.

Komunikatywność

Bardzo ważnym aspektem pracy fryzjera jest rozmowa z klientem. Istotne jest doradzenie w kwestii późniejszej samodzielnej stylizacji oraz w jaki sposób odpowiednio pielęgnować włosy. Wiele osób wiąże wizytę u fryzjera z miłym spędzeniem czasu i rozmową na przeróżne tematy. Dlatego tak ważne są umiejętności interpersonalne oraz podzielność uwagi, ponieważ podczas prowadzania konwersacji, fryzjer musi również wykonywać zabiegi. Trzeba pamiętać, że klient na fotelu może spędzić nawet kilka godzin, dlatego należy zadbać, aby czas spędzony w salonie był mile wspominany.

Dokładność

Precyzyjność to bardzo ważna cecha fryzjera. Nie należy bagatelizować czasu poświęconego na rozmowę z klientem na temat tego, jaki konkretnie efekt ma być osiągnięty. W związku z tym warto zaplanować sobie czas wizyty, razem z doradzeniem oraz omówieniem ewentualnych wskazówek. Dlatego nie należy podejmować decyzji bez przemyślenia, ponieważ może to później wpływać na niezadowolenie klienta, a ostatecznie na niepochlebne opinie o salonie fryzjerskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj