Pacjenci leżący wymagają specjalistycznej opieki zdrowotnej. I to nie tylko ze względu na aktualny stan zdrowia, ale też – a może przede wszystkim – ze względu na ryzyko wystąpienia odleżyn. Schorzenie to jest chyba największym problemem tego typu osób.

Odleżyny – co to jest?

Odleżyna to inaczej rana martwiczna, która pojawia się w miejscach, w których ciało pacjenta intensywnie naciska na podłoże. Są to przede wszystkim okolice pięt, łydek, pośladków, a nawet łopatek. Rany te powstają przede wszystkim na wskutek oddziaływania kości na ciało osoby leżącej, doprowadzając nie tylko do powstania ran, ale też do martwicy części tkanek. Jej farmakologiczne usunięcie jest praktycznie niemożliwe a sama rana może stać się w przyszłości źródłem zakażeń i – być może – przyczyną sepsy.

Profesjonalny materac przeciw odleżynom – budowa

Według aktualnych rekomendacji, pacjentów z podwyższonym ryzykiem wystąpienia odleżyn należy przewracać na bok co dwie godziny. Zaleca się też, by zastosować profesjonalny materac przeciw odleżynom. Ma on zazwyczaj konstrukcję rurową, bądź bąbelkową, która – w zależności od modelu – w sposób dowolny napełnia się powietrzem. Dzięki temu, że wypełnia ona poszczególne komory, nacisk materaca na ciało pacjenta również ma charakter zmienny, co przedkłada się na lepsze ukrwienie narządów ciała i zagrożonych martwicą miejsc.

Zastosowanie i możliwości materaca

Profesjonalny materac nie tylko „potrafi” wypełniać odpowiednie komory sprężonym powietrzem, ale też – jeśli jest wyposażony w taką funkcję – może wpływać na zmianę położenia ciała Pacjenta, co oczywiście korzystnie wpływa na proces leczenia. Nawiasem mówiąc, wielu opiekunów stwierdza, że zastosowanie takiego rozwiązania niweluje konieczność przewracania, a nawet masowania osoby leżącej. Stwierdzenie to jest jednak nieprawdą, gdyż jedynie poprzez ruch jesteśmy w stanie skutecznie odciążyć te części ciała, które są szczególnie narażone na wystąpienie martwicy.

Czy warto oszczędzać?

Odnosząc się do pytania zawartego w śródtytule, nie tylko nie warto, ale przede wszystkim nie wolno oszczędzać na takich produktach. Profesjonalny materac przeciwodleżynowy nie tylko zwiększa efekty leczenia, ale też znacznie ułatwia życie przykutemu do łóżka choremu. Dzięki zaawansowanej technologii uniknięcie odleżyn jest znacznie łatwiejsze. Co więcej, materace z wyższej półki cenowej, są znacznie bardziej wytrzymałe i – co równie ważne – posiadają szereg dodatkowych funkcji, które z pewnością przydadzą się choremu.

Zaniedbania na tym polu mogą być bardzo uciążliwe dla chorego a nawet – tragiczne w skutkach. Nie zapominajmy, że ciągła zmiana opatrunków, substancje wydalnicze, a nawet teoretycznie niegroźne zakażenia, mogą w przyszłości kosztować chorego wiele cierpienia.

Podsumowanie

Profesjonalny materac przeciwodleżynowy to rozwiązanie, do którego prawo ma każdy chory. Nie zapominajmy jednak, że nawet najlepszy sprzęt, nie zastąpi choremu odrobiny ruchu. I to, nawet jeśli jest to ruch wymuszony, polegający na przewracaniu i odciążaniu pacjenta.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/12-materace-do-spania