Przeprowadzka to dosyć skomplikowana operacja logistyczna, wymagająca świetnej organizacji i planu. Ale nie wpadajcie w panikę! Zanim wszystko się zacznie, przygotujcie odpowiedni sprzęt i najlepiej załatwcie kilka dodatkowych par rąk do pomocy, a wszystko przebiegnie gładko.

Gdzie i jak?

Zdecydowanie łatwiej jest zrealizować przeprowadzkę w niewielkiej odległości. Wtedy możecie wiele razy jeździć tam i z powrotem, nie musicie się martwić, jeśli czegoś zapomnicie lub gdy wszystkie rzeczy nie zmieszczą się do samochodu za jednym razem. Gorzej, jeśli przenosicie się do miejsca oddalonego o kilkaset kilometrów od waszego obecnego adresu.

Jeśli transportujecie tylko wasze rzeczy osobiste, ubrania i drobiazgi, to prawdopodobnie poradzicie sobie z tym sami, ewentualnie z pomocą kogoś znajomego. Wówczas będziecie w stanie zapakować się nawet do zwykłego samochodu osobowego. Jeżeli do tego dochodzą meble, sprzęt RTV i AGD, a może nawet pianino, akwarium czy ciężki sejf – przydatny będzie samochód dostawczy i ktoś silny do pomocy. Pamiętajcie, że na rynku istnieją firmy oferujące pomoc w przeprowadzkach, więc jeśli wśród znajomych brakuje wam kulturystów z ciężarówką – nie musicie się martwić.

Przygotowanie

Bez względu na to jaka przeprowadzka was czeka, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Przyszykujcie odpowiedni sprzęt do pakowania – walizki na ubrania, kartonowe pudła, zamykane pojemniki na drobiazgi, folia i taśma klejąca przydadzą się w dużych ilościach. Do owinięcia delikatnych i szklanych przedmiotów może się przydać folia bąbelkowa. Zabezpieczcie odpowiednio także sprzęt RTV i AGD. Zapakujcie odpowiednio cenne rzeczy – pamiątki rodzinne, czy biżuterię. Niektóre małe przedmioty mogą się łatwo zagubić w całym tym zamieszaniu.

Pomocny będzie także marker, którym opiszecie pudła. Nawet nie macie pojęcia ile rzeczy mieści się we wszystkich szafach, półkach, szufladach i zakamarkach waszego domu! Kiedy zapakujecie to wszystko do pudeł, przeniesiecie do nowego gniazdka, to przez najbliższy tydzień będziecie przekopywać swój dobytek w poszukiwaniu to spodni, to garnka, to plastra.

Zanim zaczniecie przewozić pudła, posprzątajcie wasze nowe mieszkanie – o wiele łatwiej umyć podłogę czy okna w pustym lokalu, nie będziecie musieli skakać przez stosy pudełek i robić piruetów wśród ułożonych przypadkowo mebli. Jeżeli planujecie remont, też oczywiście zrealizujcie go przed przeprowadzką.

Realizacja

Na przeprowadzkę załatwcie sobie koniecznie dzień wolny od pracy, a może nawet cały tydzień, w trakcie którego zdążycie się rozpakować i urządzić na spokojnie.

Starajcie się pakować wasze rzeczy według jakiegoś schematu, tak żebyście byli w stanie się później w nich odnaleźć. Raczej nie mieszajcie bielizny z kieliszkami oraz pamiątkami z dzieciństwa. Na wierzch pudeł układajcie rzeczy, których częściej używacie, a na dno te, których nie używacie na co dzień. Możliwe, że nie uda wam się rozpakować wszystkiego od razu – wywracanie zawartości pudeł do góry nogami w poszukiwaniu towarów pierwszej potrzeby potrafi być bardzo irytujące.

Dokładnie zaplanujcie gdzie schowacie klucze do domu, do pracy, kluczyki do auta, portfel, dokumenty – nie pozwólcie, aby coś ważnego zaginęło w trakcie przenosin.