Kiedy nadchodzi wiosna, a lato zbliża się coraz większymi krokami, wszyscy kierowcy zaczynają przygotowania swoich aut do sezonu letniego. Nie ma się czemu dziwić. W końcu po zimie auto wymaga sporo uwagi, by mogło dobrze służyć podczas lata. Jak zatem przygotować auto do sezonu letniego? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze opony

Każdy, kto nie posiada opon całorocznych, wraz z nadejściem cieplejszych dni zaczyna myśleć o wymianie opon zimowych na ich letnie odpowiedniki. Jeżeli właściciel pojazdu posiada letni komplet, przed jego wymianą powinien sprawdzić jego stan i ewentualnie zakupić nowe opony. Warto to zrobić w ciągu zimy, ponieważ wówczas często ogumienie letnie jest tańsze niż na początku wiosny. W każdym razie, nawet gdy posiadamy nowy zestaw na felgach, warto wybrać się do wulkanizatora, aby sprawdził ich stan i wyważył koła. Wtedy można rozpocząć kolejne przygotowania.

Kontrola płynów eksploatacyjnych

Przed rozpoczęciem podróży warto zwrócić uwagę na poziom płynów eksploatacyjnych w aucie. Najważniejsze, by sprawdzić poziom oleju i upewnić się, czy jeszcze nie czas na jego wymianę. Kolejną kwestią są inne płyny jak np. chłodniczy. Choć oczywiście ich poziom trzeba kontrolować regularnie, to przełom sezonów może być dobrym punktem kontrolnym, który zawsze będzie przypominał o konieczności zweryfikowania ich stanu. Okres wiosenno-letni to także pora na wymianę płynu do spryskiwaczy. Po zużyciu dotychczas użytkowanego płynu zimowego, można go zastąpić letnim odpowiednikiem. Należy jednak pamiętać, by zużyć go przed kolejną zimą i znów dolać płynu zimowego. W przeciwnym wypadku może on zamarznąć w zbiorniku, co spowoduje spory kłopot.

Kontrola układu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego

Lato to nie tylko sezon urlopowy, kiedy wypoczywa się w cieniu, popijając drinki. Lato to niestety także konieczność dojazdów do pracy w upale. Warto zatem zadbać, by podczas tych gorących dni działał układ klimatyzacji i wentylacji. W tym celu warto zaprowadzić auto do mechanika, aby sprawdził wszystkie przewody oraz stan klimatyzacji. Z całą pewnością ulży to każdemu kierowcy podczas upalnych dni.

Wiosenne porządki

Sprzątanie na wiosnę odbywa się praktycznie w każdym domu. To idealny moment, aby odświeżyć wnętrza, dokładnie posprzątać i wyrzucić niepotrzebne rzeczy. Podobną strategię warto obrać w wypadku samochodu. Często zimą samochody są bardziej zaniedbane z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz dotkliwy mróz, który często krzyżuje szyki związane z myciem auta. Po zimie warto zatem dokładnie umyć samochód i wypolerować go. Ponadto powinno się go także konkretnie wysprzątać w środku i przewietrzyć.

Jak uniknąć szykowania aut do sezonu letniego

Właściciele aut niestety nie unikną tego procederu. Wszystko będą musieli załatwić na własną rękę. Jednak rozwiązaniem tego problemu może być wynajęcie samochodu. Wynajem aut Wrocław, Warszawa czy też Kraków, wszędzie można znaleźć firmy wynajmujące auta, które w znacznym stopniu szykują je na własną rękę do sezonu. Wówczas można tylko cieszyć się podróżami i nie martwić o stan samochodu.