Ćwiczenia, dieta i liczenie kalorii – tak najczęściej wyglądają przygotowania do lata. Perspektywa zbliżających się wakacji i zrzucenia z siebie kolejnych warstw ubrań motywuje do zmian. Dlatego właśnie teraz najwięcej ludzi decyduje się na zrzucenie zbędnych kilogramów i zadbanie o swoją kondycję.

Z badań przeprowadzonych przez portal Prekursorki.pl wynika, że dla 55 proc. Polek zadbanie o swoją figurę jest najważniejszym wiosennym celem. 52 proc. przebadanych chce wiosną zrzucić zbędne kilogramy, a 47 proc. kobiet planuje wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Zbliża się lato, a to powoduje, że mamy coraz więcej energii. Duża ilość słońca i piękna pogoda sprzyja odnajdywaniu w sobie sił witalnych. Warto wiedzieć jak zadbać o swoją formę, by jednocześnie nie nadwyrężyć naszego zdrowia.

Odpowiednia dieta – początek sukcesu

Zaczynając pracę nad swoim ciałem nie możemy zapomnieć o odpowiednio dobranej diecie. Społeczeństwo boryka się z coraz większą nadwagą, dlatego diet na rynku przybywa. Mamy między innymi do wyboru diety nisko-tłuszczowe, nisko-węglowodanowe czy wysoko-białkowe. Co ważne wszystkie te diety opierają się na zasadzie „jeść mniej, ale często”. Niestety wciąż popularną metodą na zrzucenie kilogramów jest też dla wielu osób głodówka. Działa ona nie tylko przeciwnie do jej założenia, ale może być także niebezpieczna dla naszego zdrowia. Gdy nie dostarczamy organizmowi jedzenia, zaczyna się automatycznie bronić, spowalnia metabolizm i przemiana materii. Dodatkowo zaczyna gromadzić – na czarną godzinę – kalorie w postaci zapasowego tłuszczu, który osadza się najczęściej na udach i brzuchu, czyli w miejscach gdzie najtrudniej się go pozbyć.

Warto jeść mniej, ale za to częściej. Częste jedzenie pozwoli nam znacznie zmniejszyć uczucie głodu. Zadbajmy też o różnorodność spożywanych posiłków, im bardziej różnorodna będzie nasza dieta, tym więcej substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych zostanie dostarczonych do organizmu.
Alicja Liczba, Dyrektor Marketingu i PR Centrum Fitness Fabryka Formy.

Pamiętajmy, że skuteczne i trwałe odchudzanie to proces długofalowy. Nie ma diety cud, a każda dieta powinna być ustalona odpowiednio do indywidualnych potrzeb danej osoby. Odchudzanie nie powinno być chwilowym zrywem, jest to proces wymagający zmiany nawyków żywieniowych i dużej samodyscypliny.

Ruch lekiem na całe zło

Niezależnie od tego, jakie zmiany chcemy wprowadzić w naszym stylu życia najtrudniejsze są zawsze początki. Walka z samym sobą okazuje się często najtrudniejsza. Dodatkowo może pojawić się uczucie zmęczenia, ospałość i osłabiona odporność. Są to sygnały, że zbliża się tak zwane przesilenie wiosenne. Trenerzy polecają na początek wiosennych wyzwań wybierać lżejsze ćwiczenia. Można rozpocząć swoją aktywność od dłuższych spacerów, czy chociażby od zamienienia windy na wspinanie się po schodach. To będzie zawsze mały, ale jednak krok w stronę pięknej sylwetki. Dla osób, które trudno zmobilizować, dobrym pomysłem będzie trenowanie z przyjacielem czy partnerem. Obecność drugiej osoby podczas biegania będzie działała motywująco i być może nie pozwoli zbyt szybko zaprzestać treningów. Coraz popularniejsze stają się też maratony i spotkania ludzi, których łączy wspólna pasja.

Dostrzegając coraz większe zainteresowanie klubowiczów wspólnymi ćwiczeniami na świeżym powietrzu stworzyliśmy przy naszym centrum fitness Klub Biegacza i Klub Rowerzysty. Nasi trenerzy przygotowują też chętnych do wzięcia udziału w Triathlon Poznań. Na takich spotkaniach uczestnicy mają okazję wymienić się doświadczeniami, ćwiczyć razem i wzajemnie się motywować.
Alicja Liczba, Dyrektor Marketingu i PR Centrum Fitness Fabryka Formy.

Dla osób, które mimo wszystko wolą ćwiczenia pod dachem idealne będą zajęcia grupowe – takie, jak na przykład aerobic, step czy joga. A jeżeli przyjemność sprawia komuś taniec, to popularna teraz Zumba – czyli latynoskie rytmy połączone z tańcem i aerobikiem – mogą okazać się nie tylko świetną zabawą, ale też skuteczną metodą na zgubienie zbędnych kilogramów. Pomocne będzie też na pewno wsparcie trenera personalnego. Ten wskaże nam realny cel i sposób, w jaki mamy go osiągnąć – dostosowany do indywidualnych predyspozycji. Urozmaici też trening ciekawymi ćwiczeniami.

Trening to połowa sukcesu w drodze do dobrego samopoczucia. Aby uzyskać widoczne efekty trzeba wykonywać trzy, cztery treningi tygodniowo. Systematyczność jest podstawowym warunkiem osiągnięcia dobrej formy.
Alicja Liczba, Dyrektor Marketingu i PR Centrum Fitness Fabryka Formy.

Ćwiczenia nie tylko poprawiają naszą kondycję fizyczną, ale także świetnie działają na nasz umysł. Poprawiają koncentrację, pamięć i rewelacyjnie dotleniają mózg. Wysiłek fizyczny jest najlepszą metodą zwalczania zmęczenia psychicznego. Pozwalają się odstresować i redukują napięcie, co szczególnie dzisiaj jest bezcenne.