Okulary przeciwsłoneczne to must – have na lato! Trzeba jednak pamiętać, że oprócz tego, iż są świetnym dodatkiem do letnich stylizacji, ich główną rolą jest ochrona naszych oczu. Dlatego warto przemyśleć ich zakup. Jakie więc okulary wybrać, aby gwarantowały nam odpowiednią ochroną przed Słońcem?

Ochrona przed promieniami ultrafioletowymi (UV)

Jedną z najważniejszych cech dobrych okularów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim ochrona przed promieniowaniem UV – wybierz takie okulary, które blokują 99% promieni ultrafioletowych. Długotrwałe przebywanie na słońcu i długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do licznych chorób oczu, w tym do zaćmy. Niektórzy producenci okularów przeciwsłonecznych, jak np. marka Ray-Ban gwarantują absorpcję promieni UV na poziomie 400 nanometrów (Twoje oczy są chronione przed największymi i najbardziej szkodliwymi długościami fal UV) , co odpowiada 100% ochronie przez promieniowaniem UV.

devin avery 571964 unsplash

Odpowiedni kolor soczewek

Ochrona umieszczona na soczewkach i blokująca promieniowanie UV jest bezbarwna, więc ciemne okulary wcale nie muszą być lepsze niż te z jasnymi soczewkami – okularami korekcyjnymi. Barwa soczewek wpływa jednak na postrzeganie kolorów. Żółte i różowe soczewki mogą powodować trudności w rozróżnianiu koloru świateł drogowych.

Kiedy dużo podróżujesz samochodem, dobrym wyborem będą okulary z soczewkami w kolorze szarym, zielonym lub brązowym. Poniżej szczegółowa rozpiska dostępnych kolorów soczewek:

Czarne/szare – Redukują one odbicia zachowując przy tym prawdziwe kolory. Są bezpieczne dla kierowców, dzięki temu, że znacznie redukują światło.
Żółte/złote – Soczewki w tych kolorach idealnie nadają się do sportów zimowych. Nie wyróżniają się znaczną redukcją jasności, ale pomagają wzmocnić kontrast kolorów w złych warunkach oświetleniowych, takich jak śnieżna czy pochmurna pogoda.
Zielone – Świetnie nadają się do codziennego użytku. Dobrze redukują jasność, a jednocześnie sprawiają, że jaśniej widzimy zaciemnione obiekty.
Różowe – Ten kolor zwiększa kontrast w warunkach słabego oświetlenia i zmniejsza zmęczenie oczu.
Niebieskie/fioletowe – Pomimo tego, że nie są tak efektywne w redukowaniu odblasków, są świetne w redukowaniu jasności.
Brązowe/miedziane – Brązowe i miedziane soczewki zapewniają doskonały kontrast. Sprawdzają się bardzo dobrze w każdych warunkach oświetleniowych, są również idealne dla kierowców. Jeśli szukasz nieporównywalnie dobrej przejrzystości widzenia, to ten kolor soczewek jest właśnie dla ciebie!

ethan robertson 134952 unsplash

Okulary z polaryzacją – warto?

Okulary polaryzacyjne usuwają zbędne odblaski, które są rozproszonym światłem i przepuszczają tylko proste, spolaryzowane światło. Takie okulary będą więc doskonałym wyborem dla osób uprawiających sporty wodne, jeżdżących na nartach czy snowboardzie lub spędzających dużo czasu za kółkiem. Kiedy kupujesz okulary z polaryzacją, upewnij się, że mają również odpowiednie filtry UV. Sama polaryzacja nie chroni Cię przed szkodliwym promieniowaniem.

Postaw na jakość

Dobra jakość okularów to nie tylko informacja o ochronie UV i UVB. Okulary powinny mieć również odpowiednią certyfikację i spełniać wyznaczone normy.

Kiedy chcesz mieć pewność, że kupujesz naprawdę dobre okulary, wybieraj sprawdzone marki i kupuj okulary przeciwsłoneczne u optyka i w sprawdzonych sklepach internetowych. Unikaj natomiast kupowania okularów na stacjach benzynowych, w supermarketach i na targowiskach. Gwarantem jakości jest internetowy sklep twojesoczewki.com. Obecnie kupisz tam okulary korekcyjne i okulary przeciwsłoneczne z rabatami do -70%! Warto skorzystać z promocji i już wiosną cieszyć się modnymi i bezpiecznymi okularami.