Pałac Quinta da Regaleira to miejsce wyjątkowe. Położona niedaleko Sintry (południowo-zachodni kraniec Portugalii) posiadłość to pełen symboli i tajemnic obiekt, który od ponad 100 lat zachwyca i niepokoi…

Masońskie tajemnice

Gdy w 1904 roku milioner António Augusto de Carvalho Monteiro zakupił 4ha terenu niedaleko Lizbony nikt nie spodziewał się, jaki obiekt zostanie tam wybudowany. Włoski architekt Luigi Manini zaprojektował rezydencję i ogrody i do 1910 roku nadzorował tę nietypową budowę.

António Augusto de Carvalho Monteiro był masonem, więc Quinta da Regaleira przepełniona jest symboliką loży masońskiej, światowego ładu i obrazu kosmosu. Architekt połączył te symbole z rozmaitymi stylami architektonicznymi – wprawne oko dojrzy inspiracje stylem romantycznym, renesansowym, gotyckim, a nawet manuelińskim. Wszystko podporządkowane tajemnicom religijnym, alchemicznym formułom i tajemnicom świata.

Studnia Wtajemniczenia i tajemniczy park

Najciekawszą budowlą w kompleksie Quinta da Regaleira jest Studnia Wtajemniczenia, 9-poziomowe zejście spiralnymi schodami, symbolizujące 9 kręgów piekieł, jak w „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri. Kolejne stopnie sprowadzają odwiedzających na kilkanaście metrów poniżej poziomu parku.

Cały tajemniczy park po czubek drzew wypełniony jest fantazyjnymi, bogato zdobionymi budowlami, rzeźbami, kamiennymi ławkami – znajdziesz tam nawet kaplicę z krzyżem templariuszy i podziemny labirynt (warto mieć ze sobą latarkę!).

Masońskie dziedzictwo UNESCO

Quinta da Regaleira od 1997 roku jest we władaniu Urzędu Miasta Sintry i jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok (z wyjątkiem 25 grudnia i 1 stycznia). Bilety wstępu nie należą do szczególnie kosztownych, za wejście na teren Quinta da Regaleira zapłacisz najwyżej 7 euro. Obiekt, ze względu na swój unikatowy charakter, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.