Badanie piersi jest bardzo istotne głównie z jednego powodu: samo badanie jest jedynie drobiazgiem w porównaniu z leczeniem, jakie może spotkać kobietę, która ten aspekt zdrowia zaniedba. Kiedy zatem przeprowadzić to badanie po raz pierwszy i jak ono wygląda?

Kiedy należy się zbadać?

W obliczu faktów, które pokazują, że aż co 20 kobieta umiera na raka piersi, ich badanie jest obecnie powszechnie propagowane. Jak przyznaje dr Anna Kluz-Kowal, właścicielka gabinetu ginekologicznego w Białymstoku (http://gabinetginekologicznybialystok.pl/): „Za normę uznaje się, kiedy kobieta po ukończeniu 20 roku życia, co najmniej raz w miesiącu sama dokonuje badania piersi bądź prosi o to lekarza ginekologa”. Najlepiej, kiedy takie badanie wykonywane jest mniej więcej w okresie siedmiu dni po menstruacji.

USG piersi należy natomiast wykonać po raz pierwszy po skończeniu 20 roku życia i nie później niż przed końcem 25 roku życia – można je wykonywać w dowolnym dniu cyklu. Mammografia natomiast to badanie przeznaczone przede wszystkim dla kobiet po 50 roku życia. Powinna być wykonywać raz w roku. Oczywiście, jeśli kobieta znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka, wtedy badanie to powinno się wykonać wcześniej.

Jak wygląda badanie piersi?

Wiele kobiet odkłada decyzję o badaniu piersi na później, wymigując się brakiem czasu lub nieodczuwaniem żadnych dolegliwości. Może okazać się to bardzo zgubne, bowiem nowotwór piersi może rozwijać się niepostrzeżenie, a zanim symptomy zaczną być odczuwalne, może być już za późno. Samo badanie piersi jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne i trwa dosłownie chwilę. W celu kontroli piersi warto również badać się samodzielnie.

Według raportu Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), to właśnie rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W ubiegłym roku wykryto go u 1,7 miliona kobiet, a 552 tysiące z nich niestety zmarło (źródło: PolskaTimes.pl).Wyniki te jasno wskazują na fakt, iż regularne badanie piersi stanowi jeden z najważniejszych etapów w prowadzonej profilaktyce przeciwko temu nowotworowi.