Jeżeli wyjście do restauracji kojarzy Ci się z wytworną kolacją dla dwojga, a na propozycję partnera, by zjeść poza domem reagujesz gwałtownym „a komu podrzucimy dzieci?” – powinnaś poznać rodzinne restauracje z atrakcjami dla każdego. Sprawdź, jakie są możliwości i jak szukać rodzinnego lokalu!

W poszukiwaniu restauracji, w której Rodzina jest hasłem przewodnim dotarliśmy do lubelskiej Oranżerii (www.restauracja-oranzeria.pl), której właściciele bardzo mocno do serca wzięli sobie rodzinny charakter spotkań.

Nie tylko kącik dla dzieci

W coraz większej liczbie lokali wygospodarowuje się miejsce na kącik dla dzieci. Oddzielona od głównej sali przestrzeń z zabawkami, kredkami, kolorowym dywanem i małymi mebelkami to krok w dobrą stronę, jednak nawet najpiękniejsze wnętrze nie zatrzyma dziecka na długo – i efektem będą maluchy biegające po sali od rodziców do kącika. O zagrożeniach, które czyhają po drodze (od kantów stołów i krzeseł, przez mniej cierpliwych gości aż po kelnerów z gorącymi potrawami i łatwe do ściągnięcia obrusy z zastawą) nie trzeba rodzicom przypominać.

Właściciel Oranżerii zdecydował się na rozszerzenie idei kącika zabaw o animatorów – w każdą niedzielę (oraz w wybrane dodatkowe specjalne dni) do restauracji przyjeżdża wykwalifikowana animatorka, której zadaniem jest utrzymanie pociech z dala od głównej sali. Dzięki temu dziecko jest bezpieczne, a Wy możecie spokojnie zjeść i porozmawiać.

Rodzinne zabawy

Restauracja to jednak nie tylko miejsce, w którym można dobrze zjeść. W każdym lokalu powinny pojawiać się okazje do wspólnej, rodzinnej zabawy. W tym obszarze również są setki możliwości. Popularne organizowanie imprez rodzinnych w lokalach to przyjemna opcja, ale bardzo powszechna. Podobnie jest z wizytą Świętego Mikołaja, Zajączka i Pani Jesieni – to miłe akcenty i okazja do rodzinnego wypadu, ale to nadal nie to.

Tutaj Restauracja Oranżeria znów daje dobry przykład, współorganizując różnorakie spotkania. I nie są to wyłącznie oferty specjalne na walentynki czy dzień babci, ale duże warsztaty z zakresu kosmetyki i psychologii. Co ważne, inicjatywy te promują rolę obojga rodziców: dość powiedzieć, że współorganizatorem jednego ze spotkań jest serwis tato.net, promujący świadome i odpowiedzialne ojcostwo.

Rodzinność potwierdzona

Stworzenie lokalu przyjaznego dzieciom to tylko częściowo kwestia odpowiednich mebli i warunków sanitarnych. Prawdziwie rodzinna restauracja to taka, której kwalifikacje zostały potwierdzone oficjalnymi certyfikatami i ekspertyzami. Sprawdź, jakie oznaczenia funkcjonują w Twoim mieście i które lokale spełniły te wymogi. W odwiedzonym przez nas Lublinie takim wyróżnieniem jest certyfikat „Miejsce Przyjazne Rodzicom i Dzieciom”, przyznawany przez Prezydenta Miasta. Mając na uwadze, że w ramach II edycji konkursu zaledwie 8 punktów uzyskało to wyróżnienie, jest to osiągnięcie niemałe.

Warto by było, by lokal wspierał także większe rodziny. Od kiedy uruchomiono program Karta Dużej Rodziny, coraz więcej restauracji stara się przygotowywać specjalne oferty dla ich posiadaczy. Jak powiedział twierdzi właściciel Oranżerii, wspieranie rodzin wielodzietnych jest niezwykle ważne, ponieważ przy 3 dzieci nawet wyjście do restauracji może się poważnie odbić na budżecie domowym i warto jest odciążać takie rodziny tak bardzo, jak to tylko możliwe.