Retinol to pochodna witaminy A, która od lat robi zawrotną karierę w pielęgnacji skóry. Doceniana przede wszystkim za działanie pobudzające produkcję nowych komórek oraz stymulujące syntezę kolagenu i elastyny, wykazuje się również wysoką efektywnością w kuracjach rozjaśniających przebarwienia i przeciwtrądzikowych. Stosowanie retinolu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania skóry i stopniowego wprowadzenia go do pielęgnacji. Sprawdź, jak go stosować, aby uchronić się przed podrażnieniami.

Retinol to wyjątkowo skuteczna substancja o wielokierunkowym działaniu na skórę. Stymuluje on skórę do odnowy, w tym pobudza produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiadających za napięcie i jędrność skóry. Retinol wpływa także na pogrubienie warstwy właściwej skóry, a jednocześnie zmniejszenie warstwy rogowej. Co więcej – reguluje on wydzielanie łoju i wpływa na redukcję przebarwień, dzięki czemu jest on przyjacielem skóry trądzikowej i z przebarwieniami.

WSKAZANIA DO STOSOWANIA RETINOLU: 
 skóra z oznakami starzenia się (utrata jędrności/zmarszczki),
 niedoskonałości skóry i zaskórniki,
 rozszerzone pory,
 trądzik i blizny potrądzikowe,
 przebarwienia.

Stosowanie retinolu wymaga świadomego podejścia. Jeżeli twoja skóra jest mocna przesuszona i ma zaburzoną barierę hydro-lipidową, zanim zaczniesz kurację retinolem, zadbaj o regenerację i wzmocnienie płaszcza ochronnego skóry.

Jak stosować retinol?

1. Wprowadzaj go stopniowo do pielęgnacji.
Proces przyzwyczajania się skóry do działania retinolu, czyli tzw. retynizacja, trwa od 4 do 6 tygodni. Zacznij od niższych stężeń retinolu i stosuj go co 4-5 dni, aby zbudować tolerancję na niego. W przypadku retinolu więcej nie znaczy lepiej! Retinol to składnik, który działa nawet przy niższych stężeniach.

Jak stosować retinol?

 

 

 

 

 

Fot. Stymulujące serum do twarzy na pierwsze zmarszczki z 0,15% retinolem SKIN DOPAMINE, FaceBoom, cena: 36,00 zł

To idealny kosmetyk, aby zacząć budować tolerancję na retinol. Zawarty w nim skwalan wzmacnia barierę hydro- lipidową i minimalizuje ryzyko powstawania podrażnień, a wąkrota azjatycka intensyfikuje działanie ujędrniające i przyczynia się do wygładzenia i redukcji zmarszczek.

2. Na początku stosuj retinol tylko w pielęgnacji wieczornej i w miesiącach o niższym nasłonecznieniu.
Czas rozprawić się z mitem – retinol nie jest fotoouczulający, ale jego wpływ na keratynizację osłabia barierę naskórkową i uwrażliwia skórę na czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV! Sezon jesienno-zimowy jest wręcz stworzony dla retinolu!

3. Stosuj kremy z wysoką ochroną przed promieniowaniem UV.
Wpływ retinolu na proces złuszczania sprawia, że skóra jest bardziej podatna na negatywne skutki ekspozycji słonecznej, dlatego w ciągu dnia stosuj ochronę przeciwko UV. Zwróć uwagę na oznakowania produktu – wybierz kosmetyk, który ochrania zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Jak stosować retinol?

 

 

 

 

Fot. Silnie nawilżający krem do twarzy SPF 50/PA++++ SKIN DOPAMINE, FaceBoom, cena: 40,00 zł

Zawarte w kremie 4 kwasy hialuronowe, D-Pantenol i aloes to silna dawka nawilżenia i ukojenia dla skóry. Jego lekka formuła nie obciąża skóry, a zawarte w niej filtry przeciwsłoneczne zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA, dzięki czemu świetnie się sprawdza w dziennej pielęgnacji przy kuracji retinolem.

4. Nie nakładaj retinolu na mokrą, świeżo umytą skórę twarzy.
Po umyciu twarzy odczekaj 15-20 minut, to zmniejszy ryzyko podrażnień w początkowej fazie stosowania retinolu.

5. Pamiętaj o nawilżeniu i regeneracji naskórka.
Efektem ubocznym kuracji retinolem może być złuszczanie się naskórka i uczucie zwiększonej suchości oraz podrażnienia, dlatego skóra wymaga wzmożonego nawilżania oraz regeneracji i ukojenia. Wybieraj delikatne formuły, które koją pragnienie skóry i redukują jej nadreaktywność.

Jak stosować retinol?

 

 

 

 

Fot. Silnie nawilżające serum do twarzy SKIN DOPAMINE, FaceBoom, cena: 36,00 zł

Zawarty w nim kompleks betainy, prebiotyków i peptydów dogłębnie nawilża i łagodzi podrażniania oraz wygładza skórę. Serum stymuluje proces regeneracji i wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej naskórka oraz dba o zachowanie równowagi mikrobiomu. Kosmetyk idealnie uzupełnia kurację z retinolem.

6. Nie łącz retinolu ze składnikami o silnym działaniu złuszczającym.
W okresie gdy budujesz tolerancję na retinol nie stosuj innych składników o silnym działaniu eksfoliacyjnym, takich jak kwasy AHA i BHA. Może to powodować podrażnienie naskórka.

7. Stosuj retinol długofalowo.
Bądź cierpliwa. retinol nie działa szybko! 4-6 tygodni to czas budowania tolerancji na retinol, a najlepsze efekty zaobserwujesz po minimum 6 miesiącach.

Pamiętaj, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz – nie stosuj retinolu!