Ready-to-wear, Haute couture, Resort, AW, SS, Pre-fall – w świecie pokazów mody te określenia przewijają się bez przerwy, Czy jednak wiesz, co one oznaczają, i czego spodziewać się przy wyjściu na pokaz ready-to-wear, a co może pojawić się na pokazie Resort?

Rodzaje pokazów mody

Haute couture to pierwsza grupa pokazów mody, z jaką można się spotkać. Haute couture przy tym zaskakuje najbardziej, ponieważ nierzadko modelki na pokazach haute couture mają na sobie coś, co trudno nazwać wygodnym ubraniem.

Haute couture opiera się na wyjątkowości, unikalności i ekskluzywności. Kreacje przygotowywane na pokazy haute couture to unikaty, wykonywane przez największe domy mody specjalnie na te okazje. Pokazy haute couture odbywają się 2 razy w roku, i skupiają na sobie uwagę całego modowego świata – każda kreacja w wyjątkowy sposób podkreśla, wyolbrzymia i oznajmia, jakie trendy będą w danym sezonie na topie.

Kreacje przygotowywane na pokazy haute couture osiągają astronomiczne ceny, choć z reguły stają się dla nabywcy ozdobą, nie ubiorem. Największe domy mody prezentują swoje kreacje w Paryżu, choć ubrania haute couture często trafiają na czerwony dywan, gdzie gwiazdy kina, piosenkarki i ludzie szeroko rozumianego show businessu pokazują się w kreacjach uszytych specjalnie dla nich.

Ready-to-wear (pret-a-porter) to przeciwieństwo haute couture. Kreacje ready-to-wear przygotowywane są do produkcji seryjnej – dom mody prezentuje potencjalnym nabywcom efekty swojej pracy, by dokładniej pokazać atuty swoich kolekcji.

Kreacje ready-to-wear w pierwotnej (lub nieco zmodyfikowanej) postaci trafiają na sklepowe półki, gdzie kupić może je każdy. Warto mieć na uwadze, że część projektantów łączy reguły ready-to-wear z elementami zaczerpniętymi z haute couture, więc trzeba być ostrożnym. Zdarza się nawet, że pokaz ready-to-wear wywołuje większy szok niż przeciętny pokaz haute couture!

Kalendarz pokazów mody

Choć trendy się zmieniają, kolejne propozycje wypierają stare wzory, jedno jest pewne – kalendarz modowych imprez! Poniżej instrukcja, czego szukać w poszczególnych pokazach mody.

Pokazy SS – Spring-Summer czyli kolekcje wiosna-lato. Kolekcje SS pojawiają się na wybiegach w okolicach września, a wiosną kolejnego roku trafiają na sklepowe półki.

Pokazy FW – Fall-Winter prezentowane są w marcu, określają propozycje projektantów na sezon jesienno-zimowy. Warto ze szczególną uwagą śledzić pokazy Fall-Winter, żeby zdążyć wykupić na wyprzedażach stroje, które będą modne i w kolejnym roku!

Pre-Fall to odpowiedź projektantów na 6-miesięczne przerwy między kolejnymi pokazami. Kolekcje pre-fall mają być przejściem między kolekcją wiosna-lato a kreacjami na jesień i zimę. Stąd kolekcje pre-fall z jednej strony łączą przewiewność i lekkość kolekcji letnich, z drugiej – są bardziej zabudowane, szykując nas do zimowych chłodów. Kolekcje pre-fall służą także jako wstęp do kolekcji jesiennych, dlatego warto spędzić-01-na przeglądaniu propozycji, by wyczuć, co projektanci mogą zaproponować na jesień i zimę.

Kolekcje Resort/Cruise to ukłon w stronę klientów o zasobniejszym portfelu, spędzających zimowe miesiące w strefach o cieplejszym klimacie. Kolekcje Resort, prezentowane w okolicach czerwca, składają się w dużej mierze z lekkich strojów, idealnych na rejs po gorącym morzu, czy na spędzenie dnia na hawajskiej plaży.