Rokitnik zwyczajny (inaczej nazywany rokitnikiem pospolitym) to roślina z rodziny oliwnikowatych, która znana jest przede wszystkim ze swojej wysokiej zawartości witaminy C. Posiada jej więcej niż cytryna, a mniej tylko niż dzika róża. Rokitnik stał się popularną rośliną, używaną zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. W tekście skupimy się na tej drugiej kwestii – jak ten naturalny kosmetyk wpływa na naszą skórę?

Rokitnik – co w nim znajdziemy?

Roślina zwana rokitnikiem jest przede wszystkim skarbnicą witaminy C, jednak nie jest to oczywiście jedyny jej cenny składnik. To ich prawdziwa skarbnica, która zawiera przeszło 190 bioaktywnych substancji, w tym między innymi:
– flawonoidy
– antyoksydanty
– aminokwasy
– nienasycone kwasy tłuszczowe
– potas
– żelazo
– fosfor
– mangan
– krzem
– wapń
– witaminę A, D, E, K oraz witaminy z grupy B.
Rokitnik jest więc pełen pomocnych substancji i związków, które wykorzystywane są do tworzenia przeróżnych suplementów diety, ale i odżywczych kosmetyków.

Rokitnik – właściwości kosmetyczne

Rokitnik i wszystkie kosmetyki wykonane na jego bazie znakomicie wpływają na skórę. Dzięki regularnemu stosowaniu tej rośliny można znacząco poprawić wygląd swojej cery – co mogą potwierdzić liczne osoby, które z takiej możliwości już skorzystały. Po stosowaniu rokitnika przez jakiś czas można zaobserwować wyraźne wygładzenie cery, jej nawilżenie, odżywienie, zmniejszenie ilości przebarwień, jak też spłycenie zmarszczek. Rokitnik działa antystarzeniowo – polecany jest zatem wszystkim osobom, które chcą spowolnić procesy starzenia zachodzące w swojej skórze.
Co więcej, roślina ta sprawdzi się zarówno przy cerze suchej, jak i tłustej, naczynkowej, jak i alergicznej – jednym słowem, jest uniwersalna i odpowiada na potrzeby różnych typów skóry. Jeśli ktoś posiada cerę normalną, oczywiście także może stosować kosmetyki z rokitnikiem – wyjdzie mu to tylko na zdrowie!

Rokitnik – najlepsze kosmetyki

Rokitnik jest rośliną, którą można spotkać także i w Polsce. Naturalnie występuje tylko na wybrzeżu Bałtyku oraz w Pieninach, ale jest też rośliną ozdobną, którą każdy może z powodzeniem hodować. Mimo wszystko samodzielnie przyrządzenie kosmetyków z rokitnika byłoby zapewne nieco problematyczne – o wiele lepiej zatem zainwestować w już gotowe produkty, ze sprawdzonego źródła.
Istotne jednak, żeby były to kosmetyki naturalne, oparte na uprawach ekologicznych, ponieważ są najzdrowsze dla skóry i nie posiadają ujemnych skutków ubocznych. Firmą, którą należy się zainteresować jest Laboratorium Kosmetyczne Ava. Firma wyprodukowała całą serię kosmetyków z rokitnikiem, które pozwolą na odżywienie i odmłodzenie skóry.