Rolety stanowią jeden z najpopularniejszych typów osłon okiennych na rynku. Rolety rzymskie jako jedna z ich podkategorii, charakteryzuje się wyjątkową konstrukcją, która zapewnia jej także dodatkowe walory estetyczne. Co zatem świadczy o wyjątkowości rolet rzymskich i dlaczego cieszą się taką popularnością?

Rolety rzymskie stanowią swoiste połączenie funkcjonalności rolet materiałowych i dekoracyjności, którą zasłynęły klasyczne zasłony. Z jednej strony rolety rzymskie stanowią skuteczną ochronę przed słońcem, z drugiej strony, dopełniają aranżację pomieszczenia, w którym się znajdują. Sama roleta rzymska, przy złożeniu, ma wygląd harmonijkowy, gdyż materiał nakłada się na siebie, tworząc efekt kolejnych warstw. Co ciekawe, część domowników, łączy je z zasłonami, dodatkowo potęgując efekt dekoracyjności.

Swoim rodowodem, rolety rzymskie sięgają czasów starożytnego Rzymu. Ich pierwotną wersją stanowiły płachty materiału, wieszane przez rzymian w drzwiach, prześwitach bądź ramach okiennych, w celu powstrzymania słońca przed wdarciem się do pomieszczenia. W celu zapewnienia dodatkowej termoizolacji, materiał był nasiąknięty wodą, co spowalniało proces jego nagrzewania się, a co za tym idzie, pozwalało utrzymać w pomieszczeniu niższą niż na zewnątrz temperaturę.

Jaki materiał na roletę rzymską wybrać? Idealnym wyborem będzie bawełna, len bądź materiały syntetyczne. Kluczowa w wyborze materiału okaże się jego waga. Materiał nie może być zbyt ciężki, gdyż przesadnie obciąży system zwijania i rozwijania rolety. Jeżeli zatem zależy nam na większym zaciemnieniu pomieszczenia, warto odpowiednio wcześniej przemyśleć wybór materiału, by potem nie żałować. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów rolet materiałowych, na rynku można znaleźć szeroki wachlarz rolet rzymskich, zarówno gładkie, jak i bogato wzorzyste. Jeżeli nie możemy znaleźć rolety, która spełniłaby nasze wnętrzarskie wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć indywidualne zamówienie i mieć swoją roletę zrobioną na wymiar.

Rolety rzymskie idealnie nadadzą się jako osłona okienna do takich pomieszczeń, jak sypialnia, salon, pokój dziecka. Odradza się ich montażu w łazienkach, ze względu na dużą wilgotność panującą w tym pomieszczeniu. W przypadku kuchni, należy kierować się rozsądkiem i uważać, by rolety nie zabrudzić, gdyż choć wyczyszczenie jej nie musi być wcale trudne, to częste zabrudzenia, prędzej czy później doprowadzą do większych bądź mniejszych przebarwień.