Serbia to kraj oferujący przepiękne trasy, po których z powodzeniem można podróżować także rowerem. Ze względu na łagodny, umiarkowany klimat, na wyprawę jednośladem można wybrać się od wiosny do jesieni. Najpopularniejsze ścieżki wiodą szlakiem EuroVelo 6, obfitując w różnorodne atrakcje i przystępne miejsca noclegowe. Dzięki temu niemal każdy może skorzystać z uroków tego państwa o trudnej historii oraz zapierających dech w piersiach widoków.

Kiedy i jak najlepiej wybrać się do Serbii?

Serbia położona jest około 550 km od granic południowej Polski, dzięki czemu można łatwo i w krótkim czasie dotrzeć do niej samochodem, wioząc rowery na specjalnym bagażniku. Język serbski przynależy do tej samej grupy, co nasz rodzimy polski, w związku z czym nie powinno być większych problemów z komunikacją z Serbami. Warto pamiętać, że kraj ten nie znajduje się w strefie Schengen, w związku z czym do wjazdu i opuszczenia jego terenu niezbędny będzie paszport. Możemy spodziewać się kontroli granicznej, jednak jeśli nie przewozimy zabronionych towarów, szybko ruszymy w dalszą trasę.

Do Serbii warto wybrać się od późnej wiosny do wczesnej jesieni, przy czym w maju i czerwcu możemy spodziewać się największej sumy opadów, a w kwietniu i październiku pogoda w głównej mierze będzie zależna od danego regionu. Lato obfituje także w temperatury w granicach 28-30 stopni, mogące nieco utrudniać dłuższe, rowerowe wycieczki.

Rowerem po Serbii

Planując przejażdżki po Serbii, wygodne ścieżki rowerowe znajdziemy w miejscowości Novi Sad. Na miłośników jazdy na dwóch kołach czeka sieć tras, przebiegających głównymi ulicami w sąsiedztwie najważniejszych lokalnych atrakcji. Można wypuścić się również nieco poza miasto – w stronę Fruskiej Góry czy wsi Sremski Karlovci, gdzie możemy podróżować w otoczeniu malowniczej, serbskiej przyrody. We Fruskiej Górze przygotowano także bardziej wymagające, strome szlaki dla fanów rowerów MTB.

Wielu miłośników jednośladów oraz turystów można spotkać również na szlaku EuroVelo 6, który częściowo wiedzie przez Serbię. Jego trasa w tym kraju rozpoczyna się w miejscowości Backi Breg, wijąc się wzdłuż zakoli Dunaju. Wiedzie przez Novi Sad, w stronę Belgradu, a następnie przez Park Narodowy Dżerdap ze słynną Żelazną Bramą. Podążając tą drogą mamy możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów oraz lokalnej kultury, dzięki czemu wyprawa rowerowa do Serbii na długo pozostanie w naszej pamięci.

Poza Eurovelo 6 i ścieżkami w mieście Novi Sad, typowe trasy rowerowe są raczej rzadko spotykane. Szczęśliwie w tamtejszej okolicy nie brak kempingów, pensjonatów i moteli, w których można odpocząć po trudach podróży. Przyjaźni gospodarze, przystępne ceny i cudowne widoki sprawiają, że Serbia cieszy się coraz większym powodzeniem wśród miłośników jazdy na jednośladach.

 

Znowu za dużo bagażu? Część sprzętu możecie kupić już będąc w Serbii, w jednym z licznych sklepów InterSport.