Róże to jedne z najwspanialszych kwiatów, występujące w bardzo szerokiej gamie rodzajów i odmian kolorystycznych. Kwitną od późnej wiosny aż do jesieni, zdobiąc przez ten czas Twój ogród. Jak o nie dbać byś mógł cieszyć się ich urokiem?

Bogactwo rodzajów i odmian

Najczęściej w ogrodnictwie występuje następujące odmiany róż:

  • wielkokwiatowe – czyli szlachetne, mogą osiągać powyżej 120 cm wysokości, na jednej łodydze ma od 1 do 3 dużych kwiatów;
  • rabatowe – czyli wielokwiatowe, są niższe od róż szlachetnych, ale mocniej się rozgałęzia i ma więcej kwiatów, ale są mniejsze, jest odporna na spadki temperatur oraz ma nieduże wymagania glebowe;
  • krzewy różane – rosną do wysokości 2,5 metra i powinny być podwiązane do podpór, gdyż wysokie, cienkie łodygi, będą się uginać, szczególnie w okresie letnim, kiedy pokryte są dużą ilością niewielkich kwiatów;
  • róża pnąca – doskonale wygląda na pergoli, altanie czy trejażach, w okresie letnim obsypane są małymi kwiatami;

Gdzie posadzić róże

Jeśli chcesz by twoje róże szybko rosły i pięknie kwitły, należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Pamiętasz róże z „Małego księcia”? Była egoistyczna, wymagająca i nie lubiła przeciągów. Podobnie jest z prawdziwymi roślinami. Róże lubią słoneczne miejsca, gdzie nie będą narażone na przegrzanie z dobrą cyrkulacją powietrza, ale bez przeciągów. W najbliższym ich otoczeniu nie powinno być roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym takich jak drzewa czy krzewy.

roze jak o nie dbac by byly piekne i zdrowe3

Sadzenie róż

Róże powinno się sadzić wiosną lub jesienią, w tym celu wykorzystać. Najlepiej się czują w glebach piaszczysto-gliniastych. Przed umieszczeniem zakupionego krzewu w ziemi należy moczyć go w wodzie przez kilka godzin, a następnie trzeba go odpowiednio przyciąć usuwając zbyt cienkie i uszkodzone pędy oraz zbyt długie i grube korzenie. Tak przygotowaną roślinę wsadzamy do odpowiednio dużego dołka, tak aby nie pogiąć i nie uszkodzić systemu korzeniowego. Następnie przysypujesz ziemią, do której możesz dodać kompostu lub odpowiedniego nawozu. Na zakończenie musisz ją obficie podlać i uformować wokół niej kopczyk. To czy róża się przyjęła będą świadczyć nowe odrosty.

Pielęgnacja

  • Przycinanie – jeśli chcesz by róże pięknie kwitły musisz o nie dbać niemal codziennie. Wiosną przycinana jest do odpowiedniej wysokości – zależnie od odmiany są one różne, najlepiej do tego celu sprawdzi się sekator. Dodatkowo w czasie sezonu letniego odcina się przekwitłe kwiaty.
  • Podlewanie – by rośliny rosły potrzebują wody, jednak nie możesz zraszać ich liści wodą by nie doszło do zakażenia pleśnią, lepiej strumień wody skierować na glebę.
  • Odchwaszczanie – róża nie lubi konkurencji, dlatego tak ważne jest, by dbać by nie zarosły one chwastami – na szczęście możesz korzystać nakolanników (więcej o produktach, które się sprawdzą w Twoim ogrodzie znajdziesz w artykule 7 produktów, które usprawnią codzienne prace ogrodowe.

roze jak o nie dbac by byly piekne i zdrowe2

Zabezpieczanie roślin przed zimą

Róże nie lubią zimna, pęd znajdujący się nad ziemią jest bardzo delikatny, jeśli więc ziemia zimą zamarznie on także a wtedy roślina umrze dlatego należy jesienią odpowiednio je osłonić. W tym celu każdy krzew u podstawy musisz obsypać ziemią tworząc kopczyki a dodatkowo okryć je gałęziami świerkowymi lub słomą. Tak zabezpieczona przetrwają nawet mroźne zimy.

Pomimo że pielęgnacja róż wymaga czasu i poświęcanie dzięki temu możesz cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.