Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie pod wieloma względami, wiadomo to nie od dziś. W końcu nie bez powodu mówi się, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa, wynika to z tego, że obydwie płci postrzegają świat inaczej. Jak to jest, jeśli chodzi o potrzeby seksualne?

Różne postrzeganie świata jest zakodowane w każdej płci przez biologię. Wpływ na to mają hormony, które wydzielają się w naszych organizmach oraz system nerwowy przez co inaczej są odbierane dokładnie te same sytuacje. Dlatego tak ciężko niektórym parom porozumieć się w wielu sytuacjach. Wynika to z różnych potrzeb o których warto rozmawiać, ponieważ zarówno partner jak i partnerka mogą potrzebować innych doznań.

Kobiety

Pierwszą różnicą, którą można zauważyć w potrzebach seksualnych kobiet i mężczyzn jest samo podejście do seksu. Kobiety odczuwają największą satysfakcję ze zbliżeń będąc w stałym związku lub z osobą dobrze jej znaną i zaufaną. Wśród płci pięknej rzadziej spotyka się osoby, które preferowałyby seks z różnymi partnerami. Psychologia ewolucyjna tłumaczy to w następujący sposób – kobieta szuka potencjalnego ojca dla swojego potomstwa, ponieważ musi więcej zainwestować z racji ciąży, która trwa 9 miesięcy. Kobieta poszukuje osoby, która przez ten czas będzie mogła zaopiekować się nią oraz da poczucie bezpieczeństwa jej i dzieciom. To płeć piękna, gdy zaczyna randkować zakłada, że spotkania mają na celu stworzenie związku często w przeciwieństwie do mężczyzn. Jest to naturalne, dlatego warto rozmawiać o swoich oczekiwaniach. Kobieta, aby doszło do zbliżenia potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, bliskości i więzi, którą można zbudować poprzez rozmowy wtedy dopiero odczuwa pożądanie. Popęd u nich jest związany także z poglądami, upodobaniami osób z którymi ma styczność na co dzień, także ma na to wpływ wykształcenie. U kobiety podniecenie narasta stopniowo, rzadko się zdarza, że jest gotowa do odbycia stosunku od razu. Jednak po orgazmie ekscytacja równie wolno spada, dlatego to płeć piękna jest w stanie szczytować kilka razy w trakcie jednego stosunku. Muszą one jednak często najpierw nauczyć się czerpać przyjemność z seksu. Libido u pań także ma związek z dniem cyklu. Zauważono, że im bliżej owulacji tym chęć do zbliżeń i aktywność seksualna wzrasta.

Kobieta częściej potrzebuje różnych czułości, przytulania i uczuć. Wraz z byciem w stałym związku atrakcyjność partnera wzrasta w oczach Pań, ponieważ emocje z nim związane są silniejsze w wyniku czego ma większą ochotę na zbliżenia. Potwierdzają to badania Bussa i Meston w których kobiety częściej przyznawały się do pobudek emocjonalnych, dlaczego decydowały się na odbycie stosunku z mężczyzną.

2 4

Mężczyzna

Mężczyzna, aby odczuwać pociąg seksualny wystarczą bodźce wzrokowe, czyli atrakcyjność fizyczna. Tutaj także przyczyną jest natura, która w ten sposób zaprogramowała męskie umysły. Tak jak u kobiet ważne w wyborze potencjalnego partnera są jego zasoby takie jak inteligencja, zaradność czy status społeczny. Umożliwia jej to ocenę czy dana osoba będzie mogła dać jej poczucie bezpieczeństwa także dzieciom, które mogą pojawić się w przyszłości. W przypadku mężczyzn to wygląd kobiety jest na pierwszym miejscu to czy ma błyszczące włosy, gładką skórę jest informacją o młodości i zdrowiu kobiety. Panowie częściej zwracają także uwagę czy kobieta ma pełne usta, symetryczną twarz, ożywioną mimikę oraz jej energiczność. Z tego względu często mężczyźni wybierają młodsze osoby na partnerki. To wszystko dzieje się u obu płci nieświadomie, to natura zaprogramowała tak ludzi, aby zwiększyć szansę na potomstwo i przekazanie genów. U mężczyzn podniecenie narasta szybko i szybko spada po orgazmie, który u panów jest wrodzony, ponieważ jest niezbędny do zapłodnienia. Często mężczyźni potrzebują regeneracji po odbytym stosunku, dlatego niektórzy z nich mogą nie mieć ochoty na czułości po lub pójść spać.

Mężczyzna nie potrzebuje czuć się związany z partnerką, aby odczuwać podniecenie. Wynika to z tego, że nie potrzebuje on odczuwać silniejszych emocji względem kobiety, aby odbyć z nią stosunek. Mężczyzna również może uprawiać seks nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale także według badań Bussa Panowie mogą częściej uprawiać seks w celu podniesienia swojej pozycji społecznej. Nie możemy jednak stwierdzić, że nie wyraża on przez to swoich emocji. Będąc w stałym związku właśnie poprzez zbliżenia mężczyzna może okazywać swoje uczucia kobiecie.

Kobiety i mężczyźni postrzegają świat nieco odmiennie oraz zwracają uwagę na różne rzeczy. Są to różnice naturalne z którymi niekoniecznie trzeba walczyć. Jednak mogą być przyczyną wielu kłótni, które będą wynikać z niezrozumienia partnera lub partnerki. Z tego względu, aby czerpać radość z relacji i seksu powinno się komunikować drugiej osobie o swoich potrzebach i rozmawiać o nich. Wtedy szansa na satysfakcję może wzrosnąć.

Artykuł przygotowali seksuolodzy z Empatio z Wrocławia