Jak z głową zaprojektować pokój dzienny? Przed tym zadaniem stają kiedyś wszyscy. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których często zapominamy jest dobre i funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni.

Nie ustawiaj wszystkiego tylko po to, aby jak najwięcej mebli się w domu pomieściło. Podziel wnętrze na strefy. Przykładowo, jeśli czynnością, z jaką najbardziej kojarzy Ci się salon jest oglądanie telewizji całą rodziną, to uwzględnij w naszych planach trochę miejsca na kanapę i TV. Zainwestuj w wygodną sofę i fotele, ale co najważniejsze ustal, gdzie to wszystko ustawisz.

Teraz zastanów się, gdzie masz zamiar umieścić stół i związaną z nim część jadalnianą. Nie potrzebuje wcale dużo miejsca, wystarczy, że za kanapą postawisz komodę i już za nią ławę z krzesłami. Ważny będzie tu właśnie ten mebel, który będzie oddzielał te dwie przestrzenie od siebie.

Od strony jadalnej możesz umieścić w nim na widoku np. elegancką zastawę, a z drugiej postawić parę wazonów lub zrobić miejsce na przekąski. Jednak masz więcej możliwości na zastosowanie takiej umownej granicy – podwieszany sufit, inny kolor ścian czy rodzaj podłogi. Dzięki takim prostym zasadom wprowadzisz do swojego salonu więcej ładu i porządku.

pinterest kobietawielepie button

Teraz znów powróć do sprawy telewizora, gdyż jego umiejscowienie również jest bardzo ważne. Z niewiadomych przyczyn w wielu domach telewizor stoi on tuż obok okna lub jest on zawieszony na abstrakcyjnej wysokości. A przecież kiedy oglądasz ulubiony film najczęściej jesteś w pozycji leżącej lub siedzącej. Zadzieranie głowy do góry przez parę godzin to niezbyt komfortowe rozwiązanie. Montując sprzęt pamiętaj, że najlepiej, gdy ekran będzie się znajdował na wysokości wzroku. Poza tym dopilnuj, by oświetlenie salonu nie utrudniało oglądania.

Jednakże telewizor nie powinien być jedyną ozdobą salonu. Pusta ściana to zmarnowana przestrzeń! Wszyscy mamy w domu pamiątki z wakacji, rysunki dzieci, stare fotografie… To te przedmioty sprawiają, że pomieszczenie nabiera charakteru i mówi coś o jego mieszkańcach! Wybierz swoje ulubione bibeloty i wyeksponuj je w określonym miejscu. Stwórz piękne kolaże i to wszystko jednocześnie niskimi kosztem! Nie pomijaj również ksiąg i albumów. Domowa biblioteczka na całą ścianę stanie się obiektem pożądania wszystkich gości. Ponadto świadczy ona również o Twojej kulturze!

Planując salon uwzględnij potrzeby wszystkich domowników. Niech będzie to miejsce, w którym każdy poczuje się swobodnie. Nie bój się łączenia barw – jeśli niektórzy lubią czerwień, a inni fiolet, wszystkie kolory mogą razem współgrać. Trzeba je UMIEJĘTNIE połączyć. Wybierz neutralny kolor ścian, a kolorami pobaw się w dodatkach. Jest tyle rozwiązań!