Polacy coraz częściej korzystają z ofert banków w celu sfinansowania zakupu nowego samochodu. Domowy budżet nie zawsze pozwala na tak duży jednorazowy wydatek, zatem wzięcie kredytu na ten cel i rozłożenie kosztów na raty to wygodne rozwiązanie. Co zrobić, aby nasza miesięczna płatność była jak najniższa?

Z analizy ofert kredytowych wynika, że lepsze warunki uzyskują klienci poszukujący nowego auta. Warto wówczas poznać propozycje banków samochodowych, czyli należących powiązanych do poszczególnych koncernów motoryzacyjnych. Ich szczególną zaletą jest ograniczenie do minimum procedur przyznania kredytu i skrócenie czasu podjęcia decyzji kredytowej. Poza tym wszystkie formalności załatwiamy w jednym miejscu, czyli w salonie sprzedaży.

Kalkulator kredytu samochodowego

Podjęcie decyzji z pewnością ułatwi nam przeprowadzenie symulacji kosztów. Taką możliwość daje internetowy kalkulator kredytu samochodowego. Dzięki temu narzędziu w prosty sposób można sprawdzić wysokość miesięcznej raty dla konkretnych modeli i wersji aut. Wykonanie kilku łatwych obliczeń może wykazać, że stać nas – na przykład – na dodatkowe wyposażenie, które wpłynie na komfort użytkowania pojazdu i tylko nieznacznie podniesie miesięczną ratę. Tego typu kalkulatory znajdziemy na stronach internetowych banków.

Obliczanie raty kredytu

Zbliżonym rozwiązaniem są porównywarki kredytowe, które analizują warunki ofert i przedstawiają nam najniższe cenowo rozwiązania. Ponadto pokazują, jak duże mogą być rozbieżności pomiędzy wysokościami rat w poszczególnych ofertach kredytowych. Przykładowo, dla samochodu o wartości 60 000 zł, zakładając 10 proc. wkład własny i 48-miesięczny okres kredytowania, wysokość miesięcznej raty może oscylować między 1 278 zł a 1 511 zł.

Co wpływa na taką rozpiętość? Zarówno oprocentowanie nominalne, jak i prowizja, która stanowi istotną część kosztów kredytów. Niska prowizja sprawia, że realne oprocentowanie jest znacznie atrakcyjniejsze. Na wysokość raty wpływają również dodatkowe ubezpieczenia oferowane do kredytów oraz powiązanie z innymi produktami bankowymi. Zawsze jednak warto sprawdzić, co dokładnie kryje się pod najniższą ratą wykazaną w porównywarce, ponieważ zdarza się, że w teoretycznie „wyższych” ofertach mamy już uwzględnione np. ubezpieczenie komunikacyjne czy szersze usługi. Dodatkowo część banków oferuje lepsze warunki swoim stałym klientom, którzy korzystają z innych produktów, na przykład posiadają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Wkład własny w kredycie samochodowym

Na wysokość miesięcznej raty wpływa również kwota wkładu własnego. Niektóre banki nie wymagają angażowania prywatnych środków – oznacza to, że w sytuacji pozytywnej weryfikacji zdolności kredytowej nie musimy wnosić na początku żadnej opłaty, aby wyjechać z salonu nowym samochodem. Należy jednak mieć na uwadze, że rata kredytu na pewno będzie wtedy większa niż w przypadku wpłacenia wkładu własnego, nawet niewielkiego. Im będzie on wyższy, tym miesięczna składka będzie niższa.

Na wysokość raty kredytowej wpływają przede wszystkim wysokość wkładu własnego i okres kredytowania. Maksymalne wydłużenie go oraz zaangażowanie własnych środków na tyle, na ile pozwala nam domowy budżet sprawi, że miesięczna składka będzie możliwie jak najniższa.