Czy dać napiwek w hotelu? Czy wypada kłamać? Jaki jest sekret wręczania kwiatów? Czy można zwrócić uwagę czyimś dzieciom? Dobre wychowanie, czyli kilka zasad, o których warto pamiętać.

Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju nauki i techniki i nierzadko zapominamy o tym, że nie jesteśmy niemyślącymi robotami. Nie dopuść więc do tego, żeby rozwój techniki zrobił z ciebie człowieka bezdusznego, nieprzyjaznego i źle wychowanego.

Czy dawać napiwki w hotelu?

Napiwki nie są pensją tylko podziękowaniem zadowolonego gościa. Napiwek daj:

  • boyowi hotelowemu, jeżeli zajmie się twoimi bagażami,
  • recepcjoniście, za okazanie pomocy przy zmianie pokoju hotelowego,
  • osobom z obsługi pokoju.

Kłamstwo w dobrej wierze

Znajomi chcą się z tobą spotkać, a ty nie masz na to ochoty, bo nie bardzo pasuje tobie ich towarzystwo? A może lepiej skłamać?

Chyba lepiej skłamać. Jest to wprawdzie oszustwo, ale w dobrej wierze. Należy jednak pamiętać, żeby kłamać z głową, bo jak wszystko się wyda to może być bardzo niemiło.

Zwracanie uwagi nie swoim dzieciom

Bardzo irytuje ciebie zachowanie nie twojego dziecka, a rodzice nie reagują na to zachowanie, czy można się wtrącić i zwrócić uwagę? Okazuje się, że można jeżeli będzie to zrobione taktownie i na spokojnie, bez krzyków i złośliwości. Rodzice dziecka w takiej sytuacji powinni przeprosić za złe zachowanie dziecka i podziękować za interwencję.

Wręczanie kwiatów

Wszystkim się wydaje, że nie ma nic prostszego niż wręczanie kwiatów, otóż można się zdziwić. Powinno się pamiętać o kilku zasadach i wyjątkach podczas wręczania kwiatów:

  • Przed wręczeniem kwiatów ściągnij z nich papier (chyba, że jest to folia, która jest elementem ozdobnym).
  • Istnieje także zasada, że kobieta nie daje kwiatów mężczyźnie. I tutaj jest wyjątek. Jeżeli jest to starszy pan i obchodzi imieniny lub chcesz mu za coś podziękować to możesz śmiało wręczyć mu kwiaty.
  • Jeżeli wraz z partnerem chcesz wręczyć bukiet kwiatów to zawsze kwiaty powinien podawać mężczyzna, trzymając je w prawej dłoni.
  • Ilość kwiatów w bukiecie powinna być zawsze nieparzysta, ale od tej reguły są także wyjątki, np. na 40-ste urodziny możesz śmiało dać 40 kwiatów.