Podkład do twarzy – niewątpliwie to od niego zaczyna się każda przygoda z makijażem. Stanowi nieodzowny składnik damskiej kosmetyczki, pomaga w zamaskowaniu niedoskonałości, popękanych naczynek czy zaczerwienionej skóry. Jest sprzymierzeńcem w walce o promienny wygląd. Zatem – jaki dopasować podkład do rodzaju skóry, tak by efekt był naturalny?

Podkład – dlaczego jest tak ważny?

Nie zawsze wyglądamy promieniście, a efekty zmęczenia czy niewyspania dają się we znaki każdego ranka. Idealnym ‘niwelatorem’ zmęczonej skóry jest podkład. Kosmetyk w płynie lub sztyfcie o odcieniu naszej skóry maskuje oznaki zmęczenia i wyrównuje koloryt skóry. Niestety źle dobrany podkład – zbyt ciemny lub matujący da odwrotny efekt od zamierzonego – pojawi się tzw. efekt maski. To dlatego tak ważne jest, aby dopasować odcień i typ podkładu do naszej twarzy. Godne polecenia są produkty marki Estee Lauder.

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy wyborze podkładu do twarzy?

  • Zbyt ciemny podkład

Dopasowanie odcienia podkładu nie zawsze jest łatwe. Szczególnie jeśli podchodzimy do podkładu w sposób nieodpowiedni, czyli jaki? Traktujemy go jako kosmetyk do zmiany kolorytu twarzy i wybieramy ciemniejsze odcienie z palety barw. Jeśli chcemy przyciemnić odcień twarzy, skorzystajmy z bronzera.

  • Zbyt kryjący i matujący podkład

Kolejnym błędem jest wybieranie podkładu, który ma za zadanie zatuszować niedoskonałości skóry w postaci wyprysków czy blizn. Do punktowego krycia sprawdzi się korektor.

  • Ten sam podkład latem i zimą

Cera latem jest opalona, zimą zaś przybiera o wiele jaśniejszy odcień. Często przyzwyczajone do jednej marki, wybieramy ten sam podkład przez cały rok. Powinniśmy w okresie letnim zmienić kosmetyk na ten o nieco ciemniejszym kolorycie. Rozwiązaniem problemu zbyt ciemnego kosmetyku jest zmieszanie go z jaśniejszym fluidem – powstała mieszanka będzie idealna do cery.

Podkład do twarzy a rodzaj skóry

Jaką zasadą kierować się, wybierając podkład? Ten dobrze dobrany nie będzie widoczny na twarzy, ale cera zyska bardziej promienny wygląd. Dlatego trzeba dopasować odcień produktu do kolorytu skóry, tak by były do siebie jak najbardziej zbliżone. Zwróćmy także uwagę na to, jakie działania ma podkład i czy spełnia potrzebny naszej cery.

sekrety damskiej kosmetyczki jak dobrac podklad do rodzaju skory 3

  • Podkład nawilżający do skóry suchej

Sucha skóra nie potrzebuje matowania, ale nawilżenia. Dlatego najlepszymi kosmetykami dla posiadaczek tego typu cery są podkłady lekkie, bezzapachowe oraz nawilżające. W tej roli znakomicie sprawdzą się kremy koloryzujące typu BB lub CC. Ich dodatkową zaletą jest to, że chronią skórę przed utratą wody. Kosmetyki w płynie najlepiej nakładać przy pomocy wyprofilowanej gąbeczki lub pędzla.

  • Podkład matujący do skóry tłustej

Do cery tłustej sprawdzą się podkłady beztłuszczowe, które średnio kryją. Dlaczego nie warto wybierać bardzo mocno matujących podkładów w sztyfcie? Przede wszystkim tworzą nienaturalny efekt i wysuszają skórę, a ta w konsekwencji produkuje więcej sebum. Jak zatem radzić sobie z wypryskami? Zamaskuj je za pomocą korektora.

  • Podkład w musie dla cery mieszanej

Posiadaczki cery mieszanej zmagają się z problemem tłustej i zbyt suchej skóry. W strefie T, czyli w okolicach nosa i na czole pojawiają się rozszerzone pory. Rozwiązaniem będzie podkład w musie, który nie jest zbyt tłusty. Będzie idealny do zmatowienia skóry w okolicach strefy T i nie będzie zbyt „ciężki” dla wysuszonej skóry na policzkach.