Poród to wielkie przeżycie dla kobiety. I psychiczne i fizyczne. Nierzadko jest to bardzo bolesne doświadczenie, pozostawiające po sobie traumę. Do tego dochodzi codzienne zmęczenie, niedospanie, baby blues… Jak się odnaleźć w nowej sytuacji i jak nie zgubić swojej kobiecości?

Nadal jesteś kobietą!

Tak tak, jesteś mamą, ale oczywiście nadal jesteś kobietą! Nie daj się wpędzić w rozciągnięte dresy i byle jak związane włosy. Jesteś kobietą i czuj się kobietą. Ubierz się ładnie, pomaluj rzęsy, uczesz włosy i skrop się perfumami. Ty poczujesz się lepiej, a twój partner będzie czuł, że nadal ma przy sobie kobietę. Przytulaj się często do swojego partnera i przede wszystkim – zaangażuj go w zajmowanie się dzieckiem i pomoc w domu. Wtedy ty będziesz wypoczęta i wieczorem nie zaśniesz w momencie przyłożenia głowy do poduszki.

Kiedy zacząć?

Wiele kobiet zastanawia się kiedy rozpocząć seks po porodzie. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak rodziłaś. Przy porodzie naturalnym lekarze zalecają 6 tygodni wstrzemięźliwości od współżycia seksualnego. Przy porodzie metodą cięcia cesarskiego ten czas może być dłuższy. Należy pamiętać, że cesarka to nie tylko metoda przyjścia na świat młodego człowieka. To również bardzo poważna operacja, wymagająca przecięcia powłok skórnych i mięśni. Tutaj należy zaczekać do czasu zagojenia się rany, dobrze jest wykonać usg, by sprawdzić, czy od środka również wszystko się zagoiło.

Przy porodzie naturalnym niezmiernie często występuje nacięcie krocza i chociaż goi się ono dość szybko to blizna jest dość bolesna. Możesz mieć wrażenie, że nic nie jest takie jak przed porodem. To zupełnie normalne, daj sobie czas.

Pamiętaj również, że sama musisz obserwować swoje ciało. Możesz czuć się doskonale, ale przedwczesne zbliżenie może grozić zakażeniem rany po nacięciu lub wręcz otworzeniem się jej na nowo. Najlepiej byłoby, gdybyś po 4-5 tygodniach udała się do lekarza ginekologa po to, by mógł ocenić, czy powrót do współżycia jest możliwy.

Antykoncepcja

Nie możesz o tym zapomnieć. Aby cieszyć się seksem bez konsekwencji, jaką mogłaby być kolejna ciąża, pomyśl o zabezpieczeniu się. Karmienie piersią nie zabezpieczy cię przed zajściem w ciążę!

Porozmawiaj ze swoim lekarzem jaki rodzaj antykoncepcji byłby w tej chwili dla ciebie najlepszy.

Zaakceptuj swoje ciało

Od tego musisz zacząć. Nie wstydź się swojego ciała, które zmieniło się po ciąży. Dla twojego partnera wciąż jesteś tą samą osobą, a na powrót do formy masz jeszcze czas. Postaraj się także wyrzucić z pamięci przebieg porodu i obecność wielu obcych osób przy tym wydarzeniu. Nie porównuj dotyku rąk – oni musieli cię zbadać, a twój partner dotyka cię z uczuciem. Nie wstydź się nabrzmiałych piersi czy wciąż sporego brzuszka. Jeśli pokochasz swoje ciało pozbędziesz się kompleksów.

Romantyczny wieczór

Zaplanujcie ten wieczór tak, by był tylko wasz. Dobra kolacja, świece i wspólna kąpiel pomoże wam się rozluźnić. Pamiętaj, że twój partner również jest zestresowany, boi się, że zrobi ci krzywdę. Do tego w jego oczach jesteś teraz matką, być może czuje się nieco odepchnięty, zestawiony na boczny tor. Musi wiedzieć, że wciąż jest dla ciebie tak samo ważny. Porozmawiaj z nim szczerze o swoich obawach i bądźcie przygotowani, że ten drugi pierwszy raz może się wam po prostu nie udać. Być może okaże się, że sprawia ci to dyskomfort czy nawet ból, wówczas lepiej odłożyć to na inny czas. A ten poświęćcie sobie na pieszczoty i rozmowę.

Musisz wiedzieć, że możesz odczuwać nadmierną suchość w pochwie. Przygotujcie się na tą ewentualność i kupcie lubrykant. To normalny i przejściowy stan.

Po tych kilku tygodniach będziecie potrafili przewidzieć, w jakich godzinach dziecko sypia. Zaplanujcie swój czas tak, by było najbardziej prawdopodobne, że dziecko będzie spało. Jeśli możecie to zapewnijcie sobie opiekę dla malucha, jeśli nie macie takiej możliwości, wybierzcie porę spania dziecka.

Kochajcie się

No tak, może zdarzyło się tak, że o tym zapomniałaś. Tak po prostu, na co dzień. Bądź przy swoim partnerze, a on niech będzie przy tobie. Mówcie sobie miłe rzeczy, przytulajcie się. Unikajcie sytuacji takiej, że wymieniacie się wyłącznie informacjami co kupić i co zrobić w domu. Bądźcie dla siebie bliscy, w końcu nie uprawiasz seksu z obca osobą, prawda?