Każda z nas marzy o nieskazitelnym, śnieżnobiałym uśmiechu – jednak samo szczotkowanie nie wystarczy. Jakie są skuteczne metody wybielania zębów i czy wybielanie jest dla Ciebie bezpieczne? Dowiedz się wszystkiego na temat hollywoodzkiego uśmiechu!

Jak działa wybielanie zębów?

Zanim wybierzesz metodę wybielania zębów najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb, powinnaś dowiedzieć się, jak w ogóle działa wybielanie. Do wyboru masz zabiegi wybielające, działające bezpośrednio na naturalny kolor zębów, lub zabiegi niezwiązane z wybielaniem, usuwające jedynie powierzchniowe osady i przebarwienia.

Śnieżna biel w gabinecie

Najskuteczniejszą (ale najkosztowniejszą) metodą jest wybielanie wykonane w gabinecie stomatologicznym – sesja wybielania na fotelu dentystycznym natychmiastowo wybieli Twoje zęby, ale może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zabieg powinien być powtarzany co rok, by zapewnić trwały efekt. Tańsza jest wykonana na zamówienie nakładka wybielająca, jednak i tu koszt może sięgać 1000zł.

Profesjonalne oczyszczenie zębów z osadu działa jak bardzo intensywne i silne szczotkowanie – dentysta odpowiednią do potrzeb pacjenta metodą usuwa kamień nazębny, wyrównując kolor płytki nazębnej. Pomiędzy wizytami u dentysty możesz jednak sama zadbać o perfekcyjny uśmiech w domu!

Wybielające pasty do zębów

Domowe wybielanie zębów nie musi się wcale ograniczać do codziennego szczotkowania zębów. Większość producentów past do zębów dostrzegła, że klienci mają różne oczekiwania wobec ich produktów i przygotowali specjalistyczne pasty do zębów dostosowane do ich potrzeb. Poniżej lista możliwości proponowana przez linię Colgate Max White.

Pasta do zębów z przyspieszaczami wybielania to podstawa domowej terapii wybielającej. Składniki aktywne w takiej paście są podobne do tych stosowanych przez dentystów i skutecznie usuwają przebarwienia – pozwala to na wybielenie zębów o 1 odcień w ciągu tygodnia. Pasta z przyspieszaczami wybielania działa przy tym osłonowo, chroniąc zęby przed osadzaniem się kamienia nazębnego.

Skuteczne metody wybielania zębów polegają na dokładnym oczyszczeniu całej powierzchni zębów, dlatego pasta do zębów z technologią aktywnej piany, oczyszczająca trudno dostępne miejsca i przestrzenie międzyzębowe jest strzałem w dziesiątkę. Taka pasta wybieli całą powierzchnię zębów, zapewniając komfort i trwały efekt.

Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania, pasta z optycznym rozjaśniaczem powinna zwrócić Twoją uwagę. Zawarte w niej niebieskie drobinki delikatnie zabarwiają zęby na niebiesko, dzięki czemu wydają się one bielsze (jest to przeciwwaga dla żółtawego osadu osadzającego się na powierzchni zębów). Oczywiście jest to efekt tymczasowy, jeśli jednak potrzebujesz śnieżnobiałego uśmiechu natychmiast, powinnaś się zaopatrzyć w pastę z optycznymi rozjaśniaczami.

Pasta do zębów redukująca przebarwienia również jest wzbogacona o silne środki, zazwyczaj dostępne w gabinetach dentystycznych. Jej główną rolą jest usuwanie powierzchniowych przebarwień i osadów – ściera i poleruje powierzchnię zębów skutecznie i na długo.

W zgodzie z naturą?

Skuteczne metody wybielania zębów mogą również korzystać ze składników w pełni naturalnych – jednak tu wymagana jest ostrożność. Cytryna, sól, soda oczyszczona czy węgiel często pojawiają się w domowych recepturach wybielających zęby. Musisz jednak pamiętać, że im silniej reagujący środek, tym większą szkodę wyrządza. Szkliwo, choć twarde i odporne, nie poradzi sobie z silnym ścieraniem węglem czy sodą oczyszczoną. Wcieranie soli w zęby również mocno ściera szkliwo, a przy tym mocno zakwasza jamę ustną, a w kwasowym środowisku najszybciej rozwijają się bakterie. Długotrwały kontakt z cytryną może osłabiać szkliwo, i działać drażniąco na dziąsła.

Oczywiście nie oznacza to, że stosowanie naturalnych metod wybielania zębów jest złe – powinno być jednak połączone z regularnymi kontrolami u dentysty, by do minimum ograniczyć ryzyko zaszkodzenia swoim zębom.