Prace związane z organizacją ślubu oraz wesela muszą być rozpoczęte około rok przed tym ważnym wydarzeniem. Nie ma możliwości, by przygotować wszystko w jeden lub dwa miesiące, ponieważ terminy z pewnością będą zajęte, podobnie jak sala, orkiestra, fotograf itd. Dlatego warto zarezerwować te 12 miesięcy na planowanie i organizowanie tak ważnych uroczystości. Jak zatem rozpocząć przygotowania?

Etap pierwszy

Najpierw należy ustalić datę ślubu, mając na uwadze, że miesiące letnie i okresy świąteczne cieszą się zwykle większym zainteresowaniem, czego efektem są trudności z rezerwacją. Jednak im wcześniej data zostanie ustalona, tym większe szanse na idealne wesele. W pierwszym etapie warto też zastanowić się nad budżetem, który pomoże określić ilość zaproszonych gości, a tym samym, jak duże ma być wesele.

Bardzo ważne, by dopilnować wszelkich formalności, dostarczając wymagane dokumenty do właściwego urzędu oraz Kościoła. Warto również poinformować pracodawcę o planach urlopowych związanych z tak ważnym wydarzeniem, jakim jest ślub.

Etap drugi

Jest to doskonały czas na przeprowadzenie rekonesansu pod względem jakości dostępnych w wybranej lokalizacji restauracji lub hoteli umożliwiających organizację wesela. Doskonałym źródłem będzie Internet, jednak czasami warto potwierdzić pozyskane w ten sposób informacje od znajomych – może ktoś już korzystał z usług danego lokalu. Dokładna weryfikacja zawsze powinna poprzedzać rezerwację. Ponadto warto zapoznać się z ofertą fotografów i zastanowić się nad wyborem miejsca na pamiątkową sesję zdjęciową. Nie należy zapominać o orkiestrze, którą trzeba również wcześniej wynająć.

Etap trzeci

Trzeci etap to czas na przygotowanie szczegółów. Mając listę gości, trzeba wybrać i przygotować zaproszenia – mogą być tylko na ślub lub też wesele. Zaproszenia mogą być zgodne z dostępnymi wzorami lub przygotowywane na specjalne zamówienie, gdzie zarówno grafika, jak i tekst będzie indywidualnym pomysłem. Tekst zaproszeń może być w całości drukowany, ale można też samodzielnie wpisać imiona i nazwiska gości. Przykładową ofertę bogatych wzorów znajdą Państwo na stronie: http://www.jdstyle.pl.

Etap czwarty

Jest czas to na poszukiwanie odpowiedniego stroju – sukni dla panny młodej i garnituru dla pana młodego. Mimo że wybór jest bardzo duży, nie zawsze jest łatwy. Dlatego warto o tym pomyśleć wcześniej i nie pozostawiać zakupów na ostatnią chwilę, zwłaszcza, że do stroju niezbędne są również dodatki. Koniecznie trzeba też dokonać wyboru obrączek, na które od momentu zamówienia czasami trzeba poczekać, zwłaszcza, jeśli mają być grawerowane.

 

Jednak etap czwarty wymaga więcej zaangażowania ze strony przyszłej pary młodej. Mając zarezerwowany lokal, trzeba ustalić menu, na które składają się dania ciepłe, sałatki, ciasta i oczywiście weselny tort. Przygotowuje się również drobne dodatki dekoracyjne, które mają znaleźć się na stolikach, jak winietki, zawieszki na alkohol, podziękowania dla gości czy popularne księgi weselne. Dobrze zaplanowane i zorganizowane ślub oraz wesele z pewnością dostarczą niezapomnianych wspomnień, dodatkowo utrwalonych na zdjęciach zebranych w pięknym, pamiątkowym albumie.