Wśród najczęściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm, który często łączy się z daleko- bądź krótkowzrocznością. U astygmatyków oglądane obrazy ulegają zniekształceniu, co wynika ze zbyt silnie zakrzywionej rogówki.

Jak zdiagnozować astygmatyzm?

Diagnoza astygmatyzmu jest stosunkowo prosta – kiedy pojawiają się takie objawy, jak: częste mrużenie oczu, kłopoty z czytaniem drobnego druku i niewyraźne widzenie zarówno z niewielkiej, jak i dalszej odległości, to pora na wizytę u specjalisty. Proste badanie wzroku (keratometria lub elektroniczne mapowanie powierzchni gałki ocznej) gwarantuje prawidłową diagnozę. W przypadku stwierdzenia astygmatyzmu wadę tę można korygować zarówno okularami, jak i za pomocą szkieł kontaktowych.

Na Ratunek – Toryczne szkła kontaktowe

Wciąż powszechnie stosowane okulary nie są jedynym sposobem na poprawę wzroku u osób ze stwierdzonym astygmatyzmem. Rozwój technologii w okulistyce sprawił, że dziś warte rozważenia są soczewki kontaktowe toryczne wyposażone w cylindryczne szkła, które jeszcze niedawno stosowane były wyłącznie w okularach. Soczewki toryczne nie tylko eliminują wadę wzroku, ale również likwidują wiele pobocznych objawów związanych z tą wadą wzroku – wrażenie napięcia oczu czy silne bóle głowy przestaną być uciążliwe. Poprawa jakości życia to zarówno możliwość widzenia konturów przedmiotów i łatwość w czytaniu, jak i komfort podczas codziennego użytkowania. Soczewki toryczne wykonane są z delikatnego materiału przepuszczającego tlen, co znacznie zmniejsza wrażenie suchości oczu nawet podczas długotrwałego stosowania.

Materiał wykonania soczewki

Soczewki kontaktowe toryczne dzielą się na trzy główne grupy. Pierwsza to soczewki wykonane z tworzyw miękkich, druga to soczewki ze sztywnych tworzyw gazo przepuszczalnych (RGP), trzecia to soczewki z tworzyw twardych. Najwygodniejsze dla użytkownika są te wykonane z tworzyw miękkich – ich wadą jest większa staranność podczas dopasowania. Soczewki twarde i gazo przepuszczalne na początku wydają się być mało komfortowe, ale po krótkiej adaptacji również są cenione przez użytkowników.

Wybór odpowiedniego rodzaju soczewek związany jest z trybem życia i nasileniem wady – pomoc specjalisty jest jak najbardziej wskazana. W ofertach aptek i specjalistycznych sklepów dostępne są zarówno soczewki toryczne jednodniowe, jak i soczewki do okresowej wymiany. Można także kupić kolorowe soczewki toryczne, które nie tylko poprawią codzienny komfort, ale także stanowią element biżuterii.

Astygmatycy nie są dziś skazani wyłącznie na wybór oprawek i noszenie okularów. Postęp w okulistyce to również specjalnie dla nich dedykowane soczewki, które można nosić na co dzień lub choćby podczas uprawiania sportu.