Podrażnienia po goleniu zdarzają się dość często, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się zwykle po usuwaniu zarostu na twarzy, goleniu nóg, pach czy okolic intymnych. To w tych miejscach włoski są twarde, co może przyczynić się do podrażnień. Skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić przy pomocy kremu Sudocrem?

Podrażnienia po goleniu – przyczyny

Podrażnienia po goleniu mogą się pojawiać na skutek wielu czynników. Mogą to być niewłaściwe praktyki podczas używania maszynki, a także złe nawyki pielęgnacyjne przed i po depilacji. Czasem przyczyną podrażnień są choroby skóry, takie jak zapalenie mieszków włosowych.

Częstą przyczyną podrażnień po goleniu jest niewłaściwe stosowanie maszynki. Te jednorazowe bardzo często stosowane są więcej niż raz. To duży błąd. Po pierwsze dlatego, że ostrza się tępią i mogą przez to rwać włoski, a nie je przecinać. Dodatkowo ostrza na skutek działania wilgoci mogą rdzewieć i powodować stany zapalne skóry.

Inną przyczyną pojawiania się podrażnień jest golenie na sucho lub kierowanie maszynki „pod włos”. Mogą też występować na skutek zbyt mocnego dociskania maszynki do skóry (to często zdarza się w przypadku maszynek wielorazowych, z ciężkiej stali nierdzewnej).

Podrażnienia mogą pojawić się także po depilacji woskiem czy depilatorem. Wówczas przyczyną podrażnień najczęściej jest uwrażliwienie skóry albo wrastanie wyrwanych włosków.

Jak wyglądają podrażnienia po goleniu?

Podrażnienia po goleniu objawiają się jako zaczerwienienia, plamy oraz krosty na depilowanej skórze. Zwykle dodatkowo odczuwa się swędzenie lub/i pieczenie. Drapanie czy dotykanie jedynie pogarsza sprawę. Skóra staje się dodatkowo bardzo tkliwa.

Charakterystyczne są również zaczerwienienia dookoła mieszków włosowych, które nie powiększają się ani nie zmieniają swojej barwy (pod warunkiem że nie są nadmiernie dotykane czy rozdrapywane).

Czasem zdarza się tak, że podrażnienie prawie w ogóle nie jest wyczuwalne pod postacią pieczenia czy swędzenia, a jedynie na powierzchni skóry pojawiają się wypukłości, przypominające krosty lub ugryzienia.

Sudocrem po goleniu

W przypadku dzieci lub osób chorych, dobrym rozwiązaniem jest Sudocrem na odparzenia lub odleżyny. Rzeczywiście, Sudocrem to przede wszystkim krem na odparzenia, ale może się sprawdzić także w przypadku podrażnień po goleniu i depilacji. Produkt łagodzi pieczenie i uczucie ściągnięcia, wspiera procesy regeneracyjne naskórka i tworzy na jego powierzchni warstwę ochronną, która tworzy barierę dla zanieczyszczeń z zewnątrz.

Krosty po goleniu staną się mniej widoczne, ale przede wszystkim nie będzie efektu pieczenia. Wszystko to dzięki tlenkowi cynku, który działa ściągająco oraz lanolinie, która intensywnie natłuszcza, imitując zdrowy naskórek.

Dodatkowo Sudocrem zawiera środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i dezynfekujące. Dzięki temu nie tylko łagodzi podrażnienia, ale także przyspiesza ich gojenie i chroni przed stanami zapalnymi.

Produkt może być także bez obaw stosowany na okolice bikini oraz pod pachami. Jest bezpieczny nawet dla bardzo wrażliwej skóry.

Jak stosować Sudocrem w przypadku podrażnień?

Sudocrem przyjemnie otula podrażnioną, uwrażliwioną skórę, dlatego warto używać go zawsze wtedy, kiedy pojawiają się podrażnienia lub rany. Ważne jednak, aby nie nakładać grubej warstwy. Produkt musi się całkowicie wchłonąć.

Niewielką ilość kremu należy powolnymi, kolistymi ruchami wmasować w skórę. Jeśli podczas golenia pojawiły się głębokie, krwawiące nacięcia, najpierw należy zatamować sączenie się z rany, a następnie pokryć Sudocremem jedynie skórę dookoła zadrapania.

Produkt dostępny jest w aptece, niektórych marketach oraz sklepach online. Można go stosować codziennie, aż do ustąpienia dolegliwości.

Krosty po goleniu – jak ich unikać?

Krosty po goleniu nie muszą się pojawiać. Aby ich uniknąć, konieczne jest wdrożenie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych przed i po depilacji.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry, a także pora dnia. Okazuje się, że o poranku oraz w ciągu dnia ciało może być lekko opuchnięte, przez co niedogolone włoski mogą ujawnić się wieczorem.

Przed depilacją ważne jest wykonanie peelingu. Dzięki temu martwy naskórek zostanie złuszczony, a włoski będą mogły być usunięte dużo dokładniej. Podczas golenia maszynkę należy tylko przesuwać po skórze, nie dociskać jej. W przypadku używania depilatora głowica musi być czysta – wszelkie pozostałości włosków mogą wywoływać zakażenia.

Po depilacji bardzo ważne jest nawilżenie skóry cienką warstwą odżywczego balsamu lub właśnie Sudocremu.